Sunku patikėti, tačiau šiaurinėje Kinijoje esančiame regione Ningsia Hui, kuriame ir auga goji uogos, yra NET 16 kartų daugiau 100 metų sulaukusių žmonių nei visoje likusioje Kinijoje sudėjus. Kokia to priežastis? Goji uogos – pagrindinis Ningsia Hui regiono gyventojų ingredientas mityboje. Ne veltui šios mažos raudonos uogos laikomos ilgaamžiškumo vaisiumi.
Taipogi, ne veltui goji uogos pastaruoju metu ypač išpopuliarėjo visame pasaulyje ir dažnai yra vadinamos “supermaistu”.
Manoma, jog šios uogos padeda (1):
- Apsisaugoti nuo priešlaikinio senėjimo
- Sustiprinti imuninę sistemą
- Kovoti su diabetu
- Apsisaugoti nuo širdies ligų ir vėžio
Bet ar iš tikrųjų goji uogų nauda tokia apčiuopiama? Skaityk straipsnį ir nuspręsk pats!
Šiame straipsnyje pateiksiu 9 teigiamas ir moksliškai pagrįstas teigiamas savybes sveikatai.
Bet dar prieš tai pabandysiu atsakyti į šiuos klausimus:
- Kas tos goji uogos?
- Ar jos tikrai tokios naudingos?
- Kuomet jų vartoti negalima?
- Kaip apskritai jas vartoti?
Goji uogos – kas tai?
Goji uogos – tai jau daugiau nei 2000 metų kinų medicinoje naudojamos džiovintos raudonos uogos.
- Lietuviškai jos vadinamos dygliuotojo ožerskio uogomis
- Lotyniškai: Lycium barbarum
Goji uogos yra saldžios, jos gali būti valgomos vienos arba naudojamos sultims ar arbatai gaminti. Be to, šios uogos neretai vartojamos ir ekstraktų, miltelių ar tablečių forma.
Apskritai visos tamsiai mėlynos ir raudonos uogos turi daug antioksidantų, kurie gali apsaugoti organizmą nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio.
Visgi, būtent goji uogos turi specifinių antioksidantų, vadinamų Lycium barbarum polisacharidais. Pastarieji, manoma, turi daug naudingų savybių sveikatai.
Be to, goji uogos savo sudėtyje turi net 11 aminorūgščių, o tai daugiau už kitas įprastas uogas (3).
Skaityk toliau ir sužinok 9 teigiamas ir mokslu pagrįstas goji uogų savybes sveikatai.
Visgi, dar prieš tai trumpai papasakosiu apie goji uogų naudą, jų vartojimą bei situacijas, kuomet šių uogų vartoti nereikėtų.
Goji uogos – ar jos tikrai tokios naudingos?
Kai kurie goji uogų prekės ženklų atstovai reklamuoja šias uogas kaip “supermaistą”. Ar tikrai šios uogos tokios naudingos tikriausiai įsitikinsite tik patys.
Jeigu įtrauksite šias uogas į savo mitybą, atidžiai stebėkite savijautą – tuomet turėtumėte pastebėti, ar jos vertos “supermaisto” titulo.
Visgi, pabandykime pasiremti mokslu, konkrečiai palyginamuoju tyrimu, kurio metu vieni dalyviai 14 dienų iš eilės vartojo goji uogų sultis, tuo tarpu kiti jų nevartojo.
Goji uogų sultis gėrę dalyviai pastebėjo:
- Padidėjusį energingumą
- Išaugusį fizinį pajėgimą
- Pagerėjusią miego kokybę
- Pagerėjusį susikoncentravimą
- Geresnę bendrą savijautą
Tie patys goji uogas vartojusieji dalyviai rečiau susidūrė ir su nuovargio, streso ir virškinimo problemomis. Visgi, rezultatai paremti žmonių nuomone ir pojūčiu, o ne konkrečiais moksliniais skaičiavimais.
Goji uogos – kada jų nevartoti?
Dažnai taip atsitinka, jog naudingas maisto produktas ne visada tinka visiems žmonėms be išimties.
Taip pat yra ir su goji uogomis, kurios gali sąveikauti su įvairiais vaistais ir tokiu būdu situaciją ne pagerinti, o pabloginti.
Taigi, nevartokite šių uogų arba prieš vartodami pasitarkite su gydytoju, jeigu:
- Sergate hipoglikemija – liga, kuomet gliukozės kiekis kraujyje yra per mažas
- Naudojate kraują skystinančius vaistus, pavyzdžiui varfariną
- Turite žema arba aukštą kraujo spaudimą
- Maitinate ar esate nėščia
- Turite alergiją šiam vaisiui ar vaisiams apskritai
Goji uogos – kaip jas vartoti?
Dažniausiai goji uogos parduodamos iš anksto supakuotuose pakuotėse. Visgi, gali rasti šių uogų ir šviežių.
Vartok šias uogas kaip razinas ar įprastas šviežias uogas:
- Įmaišyk į košę ar jogurtą
- Sumaišyk jas su riešutais ar kitais džiovintais vaisiais ir vartok kaip užkandį
- Pasidaryk iš šių uogų sultis ar arbatą
Beje, goji uogos puikiai tinka kepimui kartu su liesa kiauliena ar kalakutiena – šios uogos mėsai suteikia malonų saldumą. Be to, goji uogose esantis vitaminas C padeda pasisavinti mėsoje esančią geležį.
- Įprastai goji uogų porcija – 5 valgomieji šaukštai
- Siekiant pasiekti optimalią goji uogų naudą sveikatai, rekomenduojama suvartoti 2 ar daugiau porcijų per dieną
Beje, rekomenduoju įsigyti šias uogas iš patikimų šaltinių, net jeigu jos būtų šiek tiek bangesnės nei įprastai.
Kartais pigesniuose goji uogų produktuose galima rasti sulfitų. Pastarieji dedami tam, jog uogos ilgiau išsilaikytų, negestų, išsaugotų spalvą, aromatą ir pan. Kai kuriems žmonėms sulfitai gali sukelti alerginę reakciją.
Įprastai, goji uogų vartojimas didžiajai daliai žmonių yra saugus ir nesukelia jokių nemalonumų. Sąlygas, kuomet šių uogų apskritai reikėtų vengti, paminėjau visai neseniai.
Visgi, kai kurie žmonės, pradėję naudoti goji uogas, neretai susiduria su nežymiais virškinimo sutrikimais. Tai iš esmės yra įprastas šalutinis poveikis. Arba reikėtų palaukti kol šis šalutinis poveikis išnyks, arba nustoti valgyti goji uogas.
Jeigu įprastai turi bet kokių virškinimo sutrikimų, prieš vartojant goji uogas pasitark su savo gydytoju.
-
Goji uogos labai maistingos
Manoma, jog goji uogų maistinių medžiagų kiekis ir vertė skiriasi priklausomai nuo šių uogų tipo, šviežumo bei apdirbimo būdo.
Visgi, apytikriai 85 gramai goji uogų turi (4):
- Kalorijų: 70
- Baltymų: 9 g
- Cukraus: 12 g
- Riebalų: 0 g
- Skaidulų: 6 g
- Vitamino A: 150% RPN
- Vario: 84% RPN
- Seleno: 75% RPN
- Vitamino B2 (riboflavino): 63% RPN
- Geležies: 42% RPN
- Vitamino C: 27% RPN
- Kalio: 21% RPN
- Cinko: 15%RPN
- Vitamino B1 (tiamino): 9% RPN
Be to, šiose uogose gausu antioksidantų:
- Karotenoidų
- Likopeno
- Liuteino
- Polisacharidų
Jeigu tiksliau, tai polisacharidai sudaro net 5-8% sausų goji uogų (5).
Goji uogos turi beveik tiek pat daug vitamino C kaip ir citrinos bei apelsinai, lyginant pagal svorį (5).
Lyginant su kitais vaisiais, goji uogos turi sąlyginai daug baltymų ir skaidulų. Būtent pastarosios medžiagos padeda išlaikyti sotumo jausmą.
Galiausiai, goji uogose gausu vario, geležies, seleno ir cinko – būtent šie mineralai yra būtini tinkamam organų funkcionavimui, ląstelių apsaugai bei medžiagų apykaitos balansui (6).
Reziumė: goji uogos yra labai maistingos. Jose gausu skaidulų, baltymų, vitaminų bei mineralų, įskaitant geležį, varį, seleną, vitaminus A ir C.
-
Goji uogos – puikus antioksidantų šaltinis
Goji uogų ORAC reitingas yra 3290. Jis kur kas aukštesnis už bananų (795) bei obuolių (2828), tačiau žemsenis už gervuogių (4669) ir aviečių (5065) (7).
Būtina pabrėžti, jog ORAC reitingas nustatomas laboratorinių tyrimų pagalba, todėl aukštas ar žemas reitingas negarantuoja atitinkamo efekto žmogaus kūne.
Visgi, yra ir kitų įrodymų, patvirtinančių, jog goji uogos pakelia antioksidantų lygį organizme.
- 50 sveikų suaugusiųjų, kasdien išgėrusių 120 ml goji uogų sulčių, antioksidantų lygis organizme pakilo 8%, lyginant su goji uogų nevartojusiais žmonėmis (8).
- Kito, su sveikais vyresnio amžiaus vyrais ir moterimis, atlikto tyrimo metu buvo prieitos išvados, jog 90 dienų paeiliui goji uogų gėrimus naudoję tiriamieji sugebėjo 26% padidinti antioksidanto zaechantino lygį ir net 57% bendrą antioksidantų kiekį (9).
Manoma, jog būtent iš maisto produktų gaunami antioksidantai yra ypač svarbūs sveikatai bei apsaugai nuo įvairių lėtinių ligų (10).
Be to, antioksidantai yra ypač naudingi akims ir odai.
Reziumė: reguliariai naudojant goji uogų sultis galima padidinti antioksidantų kiekį organizme.
-
Goji uogos gali padėti kovoti su senėjimu
Goji uogose esantys antioksidantai gali padėti apsisaugoti nuo laisvųjų radikalų, kurie įprastai žaloja odos kolageną ir tokiu būdu greitina senėjimą (11).
Moksliniai tyrimai taipogi patvirtina, jog goji uogų ekstraktas gali atidėti ląstelių senėjimo procesus (12).
Daug antioksidantų turinčio maisto vartojimas siejamas su galimybe apsisaugoti nuo priešlaikinio senėjimo.
Nors šis goji uogų poveikis senėjimui yra džiuginantis, tačiau tikslesnėms išvadoms reikėtų palaukti naujų mokslinių tyrimų su žmonėmis.
Reziumė: laboratorinių ir su gyvūnais atliktų tyrimų pagalba buvo prieitos prielaidos, jog goji uogų ekstraktas gali apsaugoti ląsteles nuo žalos. Būtent tai gali padėti apsisaugoti nuo priešlaikinio senėjimo. Visgi, reikėtų palaukti daugiau mokslinių tyrimų su žmonėmis.
-
Goji uogos gali užkirsti kelią vėžio vystymuisi
Goji uogų ekstraktas siejamas su antivėžiniu poveikiu, remiantis tiek moksliniais tyrimais su gyvūnais, tiek su žmonėmis (14).
Laboratorinių tyrimų dėka buvo pastebėta, jog goji uogų ekstraktas neleidžia vėžinėms ląstelėms augti, apsaugo nuo dauginimosi ar net jas suardo (15, 16).
Su žiurkėmis atlikto tyrimo metu buvo prieitos išvados, jog reguliarus goji uogų vartojimas padėjo sustabdyti vėžio auglių progresavimą.
Avietės, braškės, mėlynės ir acai uogos buvo tokios pat veiksmingos kaip ir goji uogos (17).
Manoma, jog goji uogų poveikis pasireiškia dėl pastarųjų galimybės padidinti antioksidantų bei sumažinti uždegiminių citokinų lygį kraujyje (17).
Buvo atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo 79 pažengusia vėžio forma sergantys žmonės. Pastebėta, jog goji uogų vartojimas, kartu su imunoterapija, padėjo 25% padidinti vėžio regresiją, lyginant su tais, kuriems buvo skirta tik imunoterapija (18).
Spėjama, jog šis antivėžinis poveikis pasireiškia dėl goji uogose esančių antioksidantų.
Visgi, daugumoje visų tyrimų buvo naudojami goji uogų ekstraktai, o ne pačios goji uogos. Antioksidantų koncentracija ekstraktuose gali būti ženkliai didesnė.
Reziumė: goji uogų ekstraktas gali slopinti bei sulėtinti vėžio ląstelių augimą. Laboratorinių tyrimų pagalba buvo prieitos išvados, jog šis ekstraktas net gali sunaikinti vėžio ląsteles.
-
Goji uogos gali pagerinti cukraus kiekio kraujyje kontrolę
Laboratoriniai ir su gyvūnais atlikti tyrimai įrodė, jog goji uogų ekstraktas gali turėti teigiamą naudą cukraus kiekio kraujyje kontrolei (19, 20, 21, 22, 23).
2 tipo diabetu sergančioms žiurkėms 4 savaites buvo duodamas goji uogų polisacharidų ekstraktas. Mokslininkai pastebėjo, jog 35% žiurkių kraujyje gliukozės lygis sumažėjo (21).
Kitas mokslinis šias išvadas tik patvirtino. Diabetu sergančių ir goji uogų ekstraktu šeriamų žiurkių kraujyje cukraus kiekis sumažėjo, atitinkamai padidėjo ir atsparumas insulinui (23).
Šis teigiamas goji uogų ekstrakto poveikis siejamas, taipogi, su antioksidantais.
Visgi, nėra aišku goji uogos šiuo klausimu taip pat efektyviai padėtų ir žmonėms, nes visi moksliniai tyrimai buvo atlikti su gyvūnais.
Reziumė: laboratoriniai ir su gyvūnais atlikti tyrimai įrodo, jog goji uogų ekstraktas padidina cukraus kiekio kraujyje kontrolę.
-
Goji uogos gali pakelti energijos lygį
Koncentruoto goji uogų ekstrakto ar sulčių vartojimas siejamas su padidėjusia energija bei gera savijauta.
Goji uogų ekstraktu šeriamos pelės greičiau prisitaikė prie konkretaus fizinio krūvio. Be to, po šio fizinio krūvio išbandymo jos atsistatė greičiau (25).
Manoma, jog goji uogų ekstraktas gali padidinti glikogeno, arba paprasčiau energijos, lygį.
Panašus rezultatai buvo prieiti ir tyrimuose su žmonėmis:
- 34 sveiki vyrai ir moterys 14 dienų iš eilės vartojo po 120 ml koncentruotų goji uogų sulčių. Tiriamieji pastebėjo padidėjusią energija, geresnį fizinį pajėgumą, pagerėjusią miego kokybę bei sumažėjusį nuovargį ir stresą (26).
Reziumė: reguliarus goji uogų ekstrakto vartojimas gali padidinti energijos lygį, fizinį pajėgumą bei pagerinti bendrą savijautą.
-
Goji uogos gali padėti atsikratyti svorio
Goji uogos yra puikus pagalbininkas siekiant palengva atsikratyti svorio.
Taip yra todėl, jog šiose uogose gausu skaidulų, kurios gali kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje, apetitą bei tiesiog padėti pajusti sotumo jausmą (27).
Be to, goji uogos yra žemo glikeminio indekso (GI).
Glikeminio indekso vertė nusako kaip konkretus maisto produktas ar gėrimas, jį suvalgius ar išgėrus, veikia cukraus kiekį kraujyje.
Žemo glikeminio indekso maisto produktai lėčiau “išleidžia” cukrų į kraujotaką, todėl padidėja sotumo jausmas bei sumažėja potraukis įprastam maistui ar saldumynams (28).
Taip pat yra įrodymų, jog goji uogų sultys gali pagreitinti medžiagų apykaitą:
- Tyrime dalyvavo sveiki, tačiau viršsvorį turintys vyrai ir moterys. Suvartoję 120 ml koncentruotų goji uogų sulčių, po valandos laiko jie sugebėjo sudeginti 10% daugiau kalorijų nei įprastai (29).
- Kuomet tie patys tiriamieji vartojo goji uogų sultis 14 dienų paeiliui, jų juosmens apimtis vidutiniškai sumažėjo 4,7 cm, lyginant su kontroline grupe (29).
Visgi, šie tyrimai yra nedidelės apimties, todėl norint įsitikinti goji uogų teigiamomis savybės svorio metimui, reikėtų palaukti daugiau tyrimų.
Reziumė: goji uogos yra žemo glikeminio indekso, jose gausu skaidulų, kurios gali padėti atsikratyti svorio. Koncentruotos goji uogų sultys skatina organizmą sudeginti daugiau kalorijų.
-
Goji uogos gali sureguliuoti cholesterolio lygį
Moksliniai tyrimai rodo, jog goji uogų ekstrakto vartojimas gali turėti teigiamą efektą cholesterolio lygiams.
Kuomet aukštą cholesterolio lygį turintys triušiai 10 dienų buvo “gydomi” goji uogų ekstraktu, jų bendras cholesterolio ir trigliceridų lygis sumažėjo, o “gerojo” cholesterolio lygis pakilo (22).
Tyrimo autoriai mano, jog už šiuos teigiamus pakitimus atsakingi goji uogose esantys antioksidantai bei vitaminai.
Kitas mokslinis tyrimas su žiurkėmis tai irgi patvirtino: žiurkėms 3 savaites buvo duodama 10 miligramų goji uogų ekstrakto. Jų cholesterolio ir trigliceridų lygiai sumažėjo (23).
Reziumė: remiantis moksliniais tyrimais su gyvūnais, galima manyti, jog goji uogų ekstraktas padeda sumažinti cholesterolio ir trigliceridų lygius, tuo pačiu padidinant “gerojo” cholesterolio lygį.
-
Goji uogos gali sustiprinti imuninę sistemą ir apsaugoti nuo gripo
Goji uogų ekstraktas gali sustiprinti imuninę funkciją (30). Atitinkamai, tai gali padėti ir apsisaugoti nuo gripo.
60 sveikų vyresnio amžiaus žmonių dalyvavo tyrime, kuriame 30 dienų vartojo 100 ml koncentruotų goji uogų sulčių. Tyrimo rezultatas: pagerėjusi imuninė funkcija (31).
Jeigu tiksliau, tai goji uogos padėjo padidinti limfocitų kiekį kraujyje (31).
Būtent limfocitai gamina antikūnus, naikina virusus, parazitus ir organizme atsiradusias vėžinęs ląsteles. Atitinkamai, tai gali padėti ir efektyviau apsisaugoti nuo lietuvius dažnai užpuolančio gripo.
Su gyvūnais atlikti moksliniai tyrimai taipogi patvirtina, jog goji uogų ekstraktas padidino T-limfocitų gamybą (32).
Reziumė: goji uogų ekstraktas gali padidinti limfocitų kiekį. Tai padeda sustiprinti imuninę sistemą. Limfocitai saugo organizmą nuo žalingų bakterijų ir virusų.
PABAIGAI APIE GOJI UOGAS
Goji uogose gausu vitaminų, mineralų ir antioksidantų.
Šios uogos siejamos su įvairiomis teigiamomis savybėmis sveikatai:
- Pagerėjusia cukraus kiekio kraujyje kontrole
- Svorio atsikratymu
- Senėjimo procesų stabdymu
- Vėžinių ląstelių vystymosi stabdymu
Visgi, būtų naudinga sulaukti daugiau mokslinių tyrimų su žmonėmis.
Be to, dauguma teigiamų savybių sveikatai pasireiškia vartojant ne pačias goji uogas, o jų ekstraktus. Pastarieji įprastai turi didesnė kiekį aktyvių veikliųjų naudingų medžiagų.
Galiausiai, goji uogų kaina nėra itin žema.
Bet kokiu atveju, būtų naudinga ir protinga įtraukti šias uogas į mitybos racioną, kartu nepamirštant ir kitų vaisių bei daržovių.
Galbūt jau išbandei šias uogas ir gali pasidalinti savo patirtimi? Galbūt turi klausimų šia tema? Brūkštelk komentarą!
Straipsnis patiko, tik kaip čia yra su dozavimu? Rašoma, kad 1 porcijai reikia 5 šaukštų uogų, per dieną reikalinga 2 porcijos, vadinasi 10 šaukštų.Kadangi pas mus yra tik džiovintos goji uogos, tai tokio kiekio užtenka visam paros racionui.Kitokiam maistui nelieka vietos skrandyje.
Labas, Julija, smagu, jog patiko 🙂 5 neperkrauti valgomieji šaukštai džiovintų goji uogų sveria apie 28 gramus ir tai sudaro apie 100 kalorijų. Manau, jog vietos kitam maistui pakankamai net ir vartojant po 2 porcijas goji uogų per dieną. Linkiu sėkmės.