Rekomenduoju:
Tribulus terrestris – tai augalas, nuo seno mediciniškai naudojamas tradicinėse kinų bei indų ajurvedos medicinose. Tribulus terrestris anglų kalboje vadinamas įvairiais pavadinimais, vienas įdomiausių – tai „devil‘s weed“, lietuviškai „velnio piktžolė“. Tribulus terrestris augalas užmezga ir subrandina vaisius, kurie, remiantis gandais, yra tokie aštrūs, jog gali pradurti net dviračio padangas.
Tribulus terrestris – ar jis iš tikrųjų veikia? Priklauso ko tikiesi iš šios vaistažolės!
Dažnai sulauksiu klausimo – ar tribulus terrestris pakels testosterono lygį? Ne, testosterono lygio tribulus terrestris nepakels.
Jeigu nori padidinti testosterono lygį, kartu su lytiniu potraukiu bei bendra savijauta, geriau rinkis platesnės sudėties produktus, tokius Black Devil ar Testoxeed.
Tai, jog tribulus terrestris pakelia testosterono lygį, tėra didelis ir jau seniai sklandantis mitas!
Visgi, tai nereiškia, jog ši vaistažolė nėra naudinga. Gulsčioji ragužė naudinga iš jos tikintis kitų teigiamų savybių, apie kurias ir papasakosiu šiame straipsnyje.
Jeigu trumpai drūtai, tai tribulus terrestris yra susijęs su šiomis teigiamomis savybėmis sveikatai:
- Sumažėjusiu cukraus kiekiu kraujyje
- Pasikeitusiais hormonų lygiais
- Pagerėjusia seksualine funkcija
- Padidėjusiu lytiniu potraukiu (libido)
Skaityk straipsnį ir sužinosi viską detaliau!
Tribulus terrestris – kas tai?
Tribulus terrestris – tai mažas, lapuotas augalas. Lietuviškai tribulus terrestris vadinamas gulsčiąją raguže, angliškai „puncture vine“ (1).
Gulsčioji ragužė auga įvairiose pasaulio vietose – tam tikrose Europos dalyse, Azijoje, Afrikoje bei Viduriniuose Rytuose (2).
Tiek šio augalo šaknys, tiek vaisiai jau nuo seno mediciniškai naudojami tradicinėse kinų bei indų ajurvedos medicinose (3).
Pagal tradiciją, žmonės naudojo šį augalą siekdami stipresnio lytinio potraukio, sveiko šlapimo trakto ar sumažėjusio patinimo (3).
Šiandien tribulus terrestris plačiai naudojamas kaip maisto papildas sveikatai (4). Be to, tribulus terrestris dažnai sutinkamas įvairių testosterono skatintojų sudėtyje.
Reziumė: tribulus terrestris – tai augalas, kuris jau daug metų naudojamas dėl įvairių potencialių teigiamų savybių. Gulsčioji ragužė yra populiari kaip maisto papildas sveikatai. Taip pat tribulus terrestris dažnai sutinkamas įvairių testosterono skatintojų sudėtyje.
Gulsčioji ragužė gali būti naudinga kraujo cukraus kontrolei bei širdies sveikatai
Nors dažniausiai tribulus terrestris naudojamas dėl potencialios naudos seksualinei funkcijai ir testosteronui, gulsčioji ragužė buvo tyrinėjama ir dėl kitokių svarbių savybių.
Vieno tyrimo metu buvo tiriamos 98 moterys, kurios sirgo II tipo diabetu. Tiriamosios per dieną naudojo 1000 mg tribulus terrestris.
Po trijų mėnesių, gulsčiąją ragužę naudojusios moterys sumažino kraujo cukraus bei cholesterolio lygius, lyginant su placebą naudojusiomis tiriamosiomis (5).
Jeigu nežinai kas yra placebas, štai ištraukia iš lietuviškos Vikipedijos:
Placebas – bet kokia gydomoji procedūra (vaistas arba veiksmas) arba jos dalis, tikslingai skiriama pacientui siekiant daryti įtaką, paveikti simptomą, sindromą, ligą arba ligonį, tačiau neturinti jokio objektyvaus poveikio ar kitokios įtakos būklei, dėl kurios yra skiriama. Placebo efektu vadinamas rezultatas, gaunamas skiriant placebą. Jis dažniausiai naudojamas medicinoje klinikiniuose tyrimuose.
Su gyvūnais atlikti moksliniai tyrimai tik patvirtina aukščiau minėto tyrimus rezultatus. Remiantis mokslu, tribulus terrestris gali (6, 7):
- Sumažinti cukraus kiekį kraujyje
- Apsaugoti kraujagysles nuo žalos
- Padėti išvengti padidėjusio cholesterolio lygio kraujyje
Reziumė: remiantis įžanginiais tyrimais, tribulus terrestris gali pagerinti kraujo cukraus bei cholesterolio kontrolę. Visgi, mokslinių tyrimų su žmonėmis šia tema nėra itin daug.
Tribulus terrestris nepakelia testosterono lygio
Ieškant informacijos internete apie tribulus terrestris visur šmėžuoja šio augalo savybės pakelti testosterono lygį.
Visgi, kaip jau minėjau ankščiau, remiantis mokslu tribulus terrestris nepakelia testosterono lygio.
Štai buvo atlikta net 12 svarbių, su tribulus terrestris efektu susijusių mokslinių tyrimų analizė:
- Moksliniai tyrimai truko nuo 2 iki 90 dienų.
- Tyrimų metu buvo analizuojamas tribulus terrestris poveikis 14-60 metų amžiaus vyrams ir moterims.
- Tiriamieji buvo tiek sveiki, tiek seksualinių problemų turintys žmonės.
Mokslininkai priėjo išvados, jog tribulus terrestis nepadidina testosterono lygio (4).
Remiantis su gyvūnais atliktais tyrimais, mokslininkai rado sąsają tarp tribulus terrestris ir padidėjusio testosterono lygio. Visgi, šie mokslininkų atradimai įprastai nepastebimi žmonių tarpe (8).
Reziumė: nepaisant internete gausiai paplitusios informacijos, remiantis mokslu tribulus terrestris nepadidina testosterono lygio žmonių tarpe. Ši išvada yra paremta moksliniais tyrimais, atliktais su įvairaus amžiaus ir sveikatos būklės vyrais ir moterimis.
Tribulus terrestris gali padidinti lytinį potraukį (libido)
Nors tribulus terrestris maisto papildai ir nepakelia testosterono lygio, jie gali padidinti lytinį potraukį (libido).
Mokslininkai 2 mėnesius tyrė sumažėjusį lytinį potraukį turinčius vyrus ir moteris. Tiriamieji kasdien naudojo po 750-1500 mg gulsčiosios ragužės. Rezultatas džiuginantis: tiriamųjų lytinis potraukis padidėjo net 79% (4, 9).
Be to, net 67% labai žemu lytiniu potraukiu besiskundžiančių moterų pastebėjo padidėjusį libido. Tiriamosios 90 dienų, po 500-1500 mg vartojo tribulus terrestris maisto papildus (4).
Šiuos teiginius patvirtina ir kiti moksliniai tyrimai, kuriais remiantis tribulus terrestris maisto papildai su žemu libido susiduriančioms moterims padeda padidinti lytinį potraukį, sužadinti susijaudinimą bei pasitenkinimą (10).
Moksliniai tyrimai, kurių metu buvo analizuojamas tribulus terrestris poveikis erektilinės disfunkcijos problemai spręsti, yra dviprasmiški.
Erektilinė disfunkcija arba erekcijos sutrikimas – tai negalėjimas pasiekti ir išlaikyti erekcijos, pakankamos seksualinei veiklai.
- Remiantis vienais moksliniais tyrimais, 800 mg tribulus terrestris maisto papildo per dieną nepadeda efektyviai gydyti erekcijos sutrikimo (11).
- Remiantis kitais moksliniais tyrimais, 1500 mg tribulus terrestris maisto papildo dozė padeda ženkliai pagerinti erekciją bei lytinį pasitenkinimą (12).
Taigi, jeigu esi vyras ir turi erekcijos sutrikimą, naudok didesnę, kaip ir pastarojo mokslinio tyrimo metu naudojamą tribulus terrestris dozę – apie 1500 mg.
Jeigu su erekcijos disfunkcija nesusiduri ir tiesiog nori padidinti lytinį potraukį, gali užtekti ir 500-1000 mg tribulus terrestris per dieną.
Reziumė: remiantis mokslu, tribulus terrestris gali padidinti lytinį potraukį, ypač su žemu libido susiduriančių žmonių tarpe. Su gulsčiosios ragužės poveikiu erekcijos sutrikimui gydyti atlikti moksliniai tyrimai yra dviprasmiški. Panašu, jog erektilinei disfunkcijai gydyti naudingesnės yra didesnės tribulus terrestris dozės (apie 1500 mg per dieną).
Tribulus terrestris neturi įtakos kūno kompozicijai bei fiziniam pajėgumui
Fiziškai aktyvūs žmonės dažnai naudoja tribulus terrestris maisto papildus siekdami pagerinti kūno kompoziciją – padidinti raumenų ir sumažinti riebalų kiekį (13).
Tai tikriausiai yra susiję su gulsčiosios ragužės reputacija pakelti testosterono lygį. Kaip jau išsiaiškinome ankščiau, ši žolelė, panašu, jog nepadidina testosterono lygio.
Iš tikrųjų, moksliniai tyrimai šiuo klausimu labai riboti, todėl sunku spręsti ar aktyvių žmonių ir sportininkų tarpe šis augalas gali pagerinti kūno kompoziciją bei fizinį pajėgumą.
Vieno tyrimo metu buvo siekiama išsiaiškinti kaip tribulus terrestris maisto papildai veikia elitinių, vyriškos lyties regbio žaidėjų fizinį pajėgumą.
Tiriami vyrai 5 savaites užsiiminėjo svorių kilnojimu ir naudojo gulsčiosios ragužės maisto papildą. Pasibaigus tyrimui, joks jėgos padidėjimas ar kūno kompozicijos pasikeitimas nebuvo pastebėtas (14).
Remiantis kitu tyrimu, 8 savaičių tribulus terrestris vartojimo ciklas, kartu su treniruočių programa, neturi jokios įtakos kūno kompozicijai, jėgai ar raumenų ištvermei (15).
Gaila, tačiau nėra jokių mokslinių tyrimų, susijusių su tribulus terrestris efektu sportuojančioms moterims. Visgi, panašu ir logiška, jog ir moterims gulsčioji ragužė nesuteiktų fizinio pajėgumo padidėjimo.
Reziumė: remiantis mokslu, panašu, jog tribulus terrestris neturi įtakos raumenų padidėjimui, riebalų sumažėjimui ar fizinio pajėgumo pagerėjimui.
Kitos tribulus terrestris potencialios teigiamos savybės
[consult_banner]
Apie tribulus terrestris užtikrintą ir abejotiną poveikį jau išsiaiškinome, laikas papasakoti ir apie kitas savybes.
Štai potencialios teigiamos savybės:
- Skysčių balansui: gulsčioji ragužė gali veikti kaip diuretikas ir padidinti šlapimo gamybą (16).
- Imuninei sistemai: remiantis su žiurkėmis atliktais tyrimais, tribulus terrestris gali sustiprinti imunitetą (17).
- Smegenims: remiantis su pelėmis atliktu tyrimu, gulsčiosios ragužės vartojimas gali pasireikšti antidepresiniu poveikiu (18).
- Uždegimui: laboratoriniai tyrimai „parodė“ galimas gulsčiosios ragužės antiuždegimines savybes (19).
- Skausmo mažinimui: remiantis su žiurkėmis atliktu tyrimu, tribulus terrestris gali sumažinti skausmą (20).
- Vėžiui: laboratoriniai tyrimai „parodė“ galimą gulsčiosios ragužės antivėžinį efektą (21).
Visgi, kaip jau pastebėjai, beveik visi tyrimai yra laboratoriniai, arba atlikti su gyvūnais. Nors tai nėra nieko blogo, tačiau būtų pravartu palaukti daugiau tyrimų su žmonėmis (3).
Reziumė: tribulus terrestris gali turėti ir kitų potencialių teigiamų savybių. Visgi, šias savybes pagrindžiantys moksliniai tyrimai yra arba laboratoriniai, arba atlikti su gyvūnais. Būtų pravartu palaukti daugiau mokslinių tyrimų su žmonėmis.
Tribulus terrestris vartojimas
Mokslininkai, siekdami išsiaiškinti tribulus terrestris poveikį, naudojo įvairias šios vaistažolės dozes.
Štai analizuojant galimą kraujo cukraus mažinimo efektą buvo naudojama 1000 mg, tuo tarpu aiškinantis poveikį lytiniam potraukiui (libido), per dieną buvo naudojama 250-1500 mg (4, 5).
Kitų mokslinių tyrimų metu buvo naudojamos pagal tiriamojo svorį nustatytos dozės. Pavyzdžiui, kai kurių mokslinių tyrimų metu buvo naudojama 10-20 mg tribulus terrestris kiekvienam kūno svorio kilogramui.
Taigi, jeigu sveri apie 70 kilogramų, šiuo atveju gali naudoti 700-1400 mg per dieną (4).
Saponinai gulsčiojoje ragužėje – kas tai?
Saponinai – tai gulsčiojoje ragužėje esantys cheminiai junginiai, kurie ir yra atsakinti už tribulus terrestris teigiamas savybes.
Ant konkretaus gulsčiosios ragužės maisto papildo įprastai nurodytas ir saponinų procentas, kuris nurodo kokį konkretų šios vaistažolės kiekį sudaro veiklioji medžiaga – saponinai.
Plačiai visuomenei naudoti skirtuose tribulus terrestris maisto papilduose įprastai yra 45-60% saponinų. Visgi, kuo daugiau procentų, tuo maisto papildas yra labiau koncentruotas, todėl ir vartoti reikia mažiau.
Sutinkami ir net 90% saponinų turintys gulsčiosios ragužės maisto papildai, pavyzdžiui:
Gulsčiosios ragužės maisto papildai nėra brangūs, jų kaina priklauso nuo jau minėtų saponinų procento – didesnį saponinų procentą turintys maisto papildai yra brangesni.
Visgi, būtent didžiausią saponinų procentą turinčius tribulus terrestris maisto papildus ir rekomenduoju įsigyti – jų užteks ilgiau, todėl ilgalaikėje perspektyvoje tik sutaupysi.
Tribulus terrestris šalutinis poveikis
[consult_banner]
Remiantis keliais moksliniais tyrimais, vartojant gulsčiąją ragužę galima susidurti su labai menku ir retu pašaliniu poveikiu. Visgi, tai yra įprasta ir nesukelia jokios žalos sveikatai – remiantis mokslu, tribulus terrestris yra visiškai saugus (12, 22).
Retas pašalinis poveikis gali pasireikšti nežymiais skrandžio spazmais ar refliuksu (10, 12, 22).
Taigi, remiantis įvairiais moksliniais tyrimais, tribulus terrestris neturi jokio žalingo šalutinio poveikio.
Reziumė: remiantis įvairiais moksliniais tyrimais, gulsčioji ragužė neturi jokio žalingo šalutinio poveikio. Visgi, retais atvejais susiduriama su nežymiais skrandžio spazmais ar refliuksu.
Pabaigai apie tribulus terrestris
Tribulus terrestris – tai mažas, lapuotas augalas, nuo seno mediciniškai naudojamas tradicinėse kinų bei indų medicinose.
Nors gulsčioji ragužė siejama su įvairiomis teigiamomis savybės sveikatai, ne visos jos yra pagrįstos su žmonėmis atliktais moksliniais tyrimais.
Remiantis patikimais ir su žmonėmis atliktais tyrimais, tribulus terrestris gali pagerinti kraujo cukraus bei cholesterolio kontrolę, ypač II tipo diabetu sergančių žmonių tarpe.
Beje, nors gulsčioji ragužė nepadeda pakelti testosterono lygio, ši vaistažolė gali padidinti tiek vyrų, tiek moterų lytinį potraukį (libido).
Visgi, kūno kompozicijai ar fiziniam pajėgumui, panašu, jog tribulus terrestris įtakos neturi.
Remiantis įvairiais moksliniais tyrimais, tribulus terrestris maisto papildai yra saugūs, retais atvejais pasireiškia tik sveikatai nežalingas, nežymus pašalinis poveikis – skrandžio spazmai ar refliuksas.
Ar kada nors naudojai gulsčiąją ragužę? Ar patiko? Brūkštelk atsiliepimą apie tribulus terrestris!
Wow, naudoju 2 menesius pries miega ir dabar supratau, kad bereikalo nes tikejaus kad testosterona pakels.
Labas, Justinai. Tribulus terrestris – naudinga medžiaga 🙂 taip, jog be reikalo, nesakyčiau. Aišku jeigu tikėjaisi padidinti testosterono lygį, tai to su tribulus terrestris padaryti nepavyks 🙂
Naudoju su pertraukom tribulusterestris kartu su zma ir kartais prijungiu gaba jei būnu labai išvargęs.Visad tikėjau mitu reiškias.
Pasitaiko, negali žmogus visko žino. Visgi, tribulus terrestris turi kitų naudingų savybių 🙂
Sveiki o ziurekite vartojant tribulus terestris nebus kokios zalos organizmui kad kanors pats nebegamins naturaliai?
Labas, Laimi, nebus 🙂
Labas,
Prie šalutinio poveikio paminėčiau suaktyvejusį dirglumą ir nemigą. Būtų įdomi jūsų nuomonė kodėl tai psireiškia.
Labas, Linai, miego problemos yra retais atvejais pasitaikantis tribulus terrestris šalutinis poveikis. Dirglumas automatiškai kyla iš miego problemų. Jeigu miegas ženkliai suprastėjo ir nepagerėja, nutrauk vartojimą. Linkiu sėkmės 🙂
Labas o reikalingos kokios nors pertraukos ?
Labas, pertraukos nėra būtinos, tačiau nuolatos vartoti nerekomenduoju, nes tribulus terrestris ilgalaikis vartojimas moksliškai nėra iki pabaigos ištirtas. Taigi, tribulus terrestris logiška būtų naudoti mėnesių, bet ne metų ciklais. Linkiu sėkmės.
dar klausimas o kaip su prostatos didejimu del sito augalo, esu girdejas jog tribulus terestris didina prostata kas tikrai nera gerai
Labas, informacijos apie tribulus terrestris poveikį prostatai nedaug – vienur rašo, kad gali padidinti, kitur atvirkščiai, jog sumažinti. Panašu į gandus, normalių mokslinių tyrimų apie tai taipogi nėra. Remiantis įvairiais jau atliktais moksliniais tyrimais, tribulus terrestris neturi jokio žalingo šalutinio poveikio. Linkiu sėkmės.