Dažnai klaidingai galvojama, kad artritas – vyresnio amžiaus žmonių problema. Taip, artrito rizika su amžiumi tik didėja, tačiau iš esmės artritas “nesirenka” – juo gali susirigti skirtingo amžiaus, rasės ar lyties žmonės. Net vaikai suserga įvairiomis artrito formomis. Artrito paplitimas – milžiniškas. Gydytojai vieną ar kitą artrito formą diagnozavo net 50 milijonų suaugusių amerikiečių. Mano nuomone, tai tik ledkalnio viršūnė – net sunku pagalvoti kiek žmonių nesikreipė į gydytojus, ar apskritai nenujaučia sergantys artritu.
Jeigu sergi artritu, tikriausiai žinai kokia nemaloni ši liga gali būti.
Artritas – tai terminas, kuriuo apibūdinama skausmą, patinimą bei sąnarių nelankstumą sukeliančių ligų klasė. Artritas nesirenka – juo gali susirgti įvairaus amžiaus, lyties ar etninės grupės žmonės.
Egzistuoja daugiau nei 100 įvairių artrito rūšių, tačiau paminėsiu 2 labiausiai žinomas:
- Osteoartritas – dėl nenatūraliai didelio krūvio sąnariams išsivystanti liga
- Reumatoidinis artritas – lėtinė, nuolat progresuojanti uždegiminė sąnarių liga, dažnai pažeidžianti ir kitus organus – raumenis, plaučius, širdį, kraujagysles, odą, nervus ir akis (1, 2).
Plačiau apie kitas sąnarių ligas skaityk healthylife.lt straipsnyje.
Laimei, yra daug įvairių maisto produktų, galinčių sušvelninti uždegimą bei sumažinti dėl artrito atsiradusį sąnarių skausmą.
Štai apklausos metu, 24% reumatoidiniu artritu sergančių žmonių patvirtino, jog mityba turi įtaką simptomų sunkumui (3).
Šiame straipsnyje pateiksiu 10 naudingiausių maisto produktų sergantiems artritu.
-
Riebi žuvis
Riebioje žuvyje, pavyzdžiui lašišoje, skumbrėje, sardinėje bei upėtakyje, gausu omega-3 riebalų rūgščių. Būtent omega-3 riebalų rūgštys mažina sergant artritu dažnai pasireiškiantį uždegimą.
Vieno nedidelio tyrimo metu 33 žmonės buvo suskirstyti į grupes, kurių kiekviena valgė riebią žuvį, liesą žuvį arba mėsą. Po 8 savaičių eksperimento, riebią žuvį valgiusios grupės tiriamieji savo organizmuose turėjo mažiau uždegimą sukeliančių junginių (4).
Be to, 17 tyrimų analizė „įrodė“, jog omega-3 riebalų rūgščių maisto papildai sumažina sąnarių skausmo intensyvumą, dažnai ypač ryte pasireiškiantį sąnarių nelankstumą, bendrą sąnarių skausmą bei skausmą malšinančių vaistų vartojimą (5).
Panašios išvados buvo prieitos ir remiantis laboratoriniais tyrimais – omega-3 riebalų rūgštys padeda sumažinti uždegiminius procesus, ypač pasireiškiančius sergant osteoartritu (6).
Negana to, žuvis yra puikus vitamino D šaltinis. Įvairių mokslinių tyrimu pagalba daromos išvados, jog reumatoidinis artritas ir jo simptomai yra susiję su žemu vitamino D kiekiu organizme (7, 8).
Siekiant išnaudoti riebios žuvies ypatybes mažinti uždegimą, Amerikos širdies asociacija rekomenduoja bent 2 kartus per savaitę valgyti riebią žuvį (9).
Reziumė: riebioje žuvyje gausu omega-3 riebalų rūgščių bei vitamino D. Abi šios medžiagos gali sumažinti uždegimą bei artrito simptomų sunkumą.
-
Česnakas
Česnakas tiesiog perpildytas sveikatai naudingomis medžiagomis.
Kai kurių laboratorinių tyrimų metu buvo prieitos išvados, jog česnakas ir jame esantys komponentai netgi turi antivėžinių savybių. Be to, česnakuose yra medžiagų, galinčių sumažinti širdies ligų ir demencijos (silpnaprotystės) riziką (10, 11).
Neprasilenkia česnakas ir su artritu – nustatyta, jog česnakas turi antiuždegiminių savybių, kurios ypač naudingos sergantiems artritu.
Iš esmės, tyrimų pagalba nustatyta, jog česnakas gali sustiprinti imuninių ląstelių funkciją ir tokiu būdu sustiprinti pačią imuninę sistemą (12).
Česnakas naudingas ne tik artrito simptomams švelninti, tačiau ir sveikatai apskritai. Įtraukite česnaką į savo mitybą, nuo to blogiau tikrai nebus!
Reziumė: laboratorinių bei su žmonėmis atliktų tyrimų pagalba buvo prieitos išvados, jog česnakas gali turėti antiuždegiminių savybių. Atitinkamai, reguliarus česnako vartojimas siejamas su žemesne osteoartrito rizika.
-
Imbieras
Imbieras labai dažnai dedamas į arbatas, sriubas bei saldumynus, siekiant pastariesiems suteikti specifinį imbiero skonį.
Visgi, nepaisant imbiero skonio savybių, šis prieskoninis augalas gali sušvelninti artrito simptomus.
Dar 2001-aisiais atliktas mokslinis tyrimas „įrodė“ imbiero naudą. Tyrime dalyvavo 261 kelio osteoartritu sergantis pacientas. Po 6 savaičių imbiero vartojimo, 63% tiriamųjų patvirtino, jog kelių skausmas sumažėjo (15).
Remiantis kitu laboratoriniu tyrimu, imbieras bei jame esantys komponentai blokuoja uždegimą sukeliančių medžiagų gamybą (16).
Taigi, vartodami šviežią, miltelių pavidalo ar džiovintą imbierą galite sumažinti uždegimą bei artrito simptomus.
Reziumė: pastebėta, jog imbieras gali sumažinti artrito simptomus. Nors laboratoriniai bei su gyvūnais atlikti tyrimai patvirtino, jog imbieras gali sumažinti uždegimą, būtų naudinga palaukti daugiau tyrimų su žmonėmis.
-
Brokoliai
Niekam ne paslaptis, jog brokoliai yra labai naudingi sveikatai. Iš tikrųjų, brokoliai gali būti siejami ir su sumažėjusiu uždegimu.
Vieno tyrimo metu buvo tiriami net 1005 moterų mitybos ypatumai. Nustatyta, jog kopūstinės daržovės, tokios kaip brokoliai, siejamos su žemesniu uždegimo lygiu (18).
Brokoliai taip pat turi artritą sušvelninti galinčių sudedamųjų dalių.
Pavyzdžiui, sulforafanas yra brokoliuose randama medžiaga. Laboratoriniai tyrimai „įrodė, jog sulforafanas blokuoja reumatoidinio artrito vystymąsi skatinančių ląstelių formavimąsi (19).
Remiantis su gyvūnais atliktu moksliniu tyrimu, sulforafanas gali sumažinti uždegiminius, reumatoidinį artritą apsunkinančius procesus (20).
Nors brokolių tema ir nėra labai nuodugniai ištirta ir būtų smagu pamatyti daugiau tyrimų su žmonėmis, vis tiek nesunku susivokti, jog brokoliai yra naudingi.
Reziumė: brokolių vartojimas siejamas su sumažėjusiu uždegimu. Be to, brokoliuose yra sulforafano – antiuždegiminių savybių turinčios medžiagos. Siekiant 100% patvirtinti brokolių naudą šiuo klausimu, reikėtų palaukti daugiau tyrimų su žmonėmis.
-
Graikiniai riešutai
Graikiniuose riešutuose gausu naudingų maistinių medžiagų bei junginių, galinčių sumažinti su sąnarių ligomis susijusį uždegimą.
Remiantis 13 mokslinių tyrimų analize, graikinių riešutų vartojimas siejamas su sumažėjusiais uždegiminiais procesais (21).
Graikiniuose riešutuose gausu omega-3 riebalų rūgščių, kurios, kaip jau minėjau ankščiau, sušvelnina artrito simptomus (5).
Tyrimo metu, 90 reumatoidiniu artritu sergančių žmonių vartojo omega-3 maisto papildą arba alyvuogių aliejų.
Omega-3 vartoję pacientai, priešingai nei alyvuogių aliejų vartoję tiriamieji, sugebėjo sumažinti skausmą ir artrito simptomus švelninančių vaistų kiekį (22).
Visgi, beveik visi tyrimai buvo koncentruoti į omega-3 riebalų rūgščių poveikį artritui. Nors graikiniuose riešutuose šių riebalų rūgščių yra pakankamai, kol kas nėra aišku ar šie riešutai turi kitų, artrito simptomams mažinti naudingų medžiagų.
Reziumė: graikiniai riešutai savo sudėtyje turi daug omega-3 riebalų rūgščių, kurios gali sumažinti tiek artrito simptomus, tiek uždegimą.
-
Uogos
Uogos kimšte prikimštos antioksidantų, vitaminų bei mineralų. Būtent dėl to uogos gali sumažinti uždegimą.
Net su 38 176 moterimis atlikto tyrimo metu buvo pastebėta, jog bent 2 kartus per savaitę braškes valgiusių moterų kraujyje yra mažiau aukštą uždegimo lygį nusakančių ženklų (23).
Be to, uogose gausu kvercetino ir rutino – ypač sveikatai naudingų augalinių junginių.
Remiantis laboratoriniu tyrimu, kvercetinas blokuoja su artritu susijusius uždegiminius procesus (24).
Kito tyrimo metu žiurkės buvo maitinamos kvercetino ir rutino maisto papildais. Šios medžiagos padėjo sumažinti su artritu susijusį uždegimą (25).
Džiugi žinia ta, jog norint sušvelninti artrito simptomus, nebūtina valgyti kažkokias specifines uogas. Rinkis mėgstamiausias ir labiausiai sau priimtinas, pavyzdžiui braškes, gervuoges ar mėlynes.
Reziumė: remiantis laboratoriniais ir su gyvūnais atliktais moksliniais tyrimais, uogose esantys antioksidantai gali sumažinti su artritu susijusį uždegimą.
-
Špinatai
Lapinės daržovės, pavyzdžiui špinatai, savo sudėtyje turi daug naudingų maistinių medžiagų. Kai kurios iš jų gali malšinti artrito sukeliamą uždegimą.
Remiantis moksliniais tyrimais, gausesnis vaisių ir daržovių vartojimas siejamas su žemesniu uždegimo lygiu (26, 27).
Konkrečiai špinatai turi tiek antioksidantų, tiek augalinių junginių – tiek vieni, tiek kiti gali sumažinti uždegimą ir padėti sušvelninti artritą (28).
Špinatuose ypač gausu antioksidanto kaemferolio, kuris sumažina reumatoidinį artritą sukeliančias uždegimines medžiagas (29).
Šiais, 2017-ais metais atlikto laboratorinio tyrimo metu, buvo bandoma kaemferoliu išgydyti artrito paveiktą kremzlę. Rezultatas džiuginantis – kaemferolis padėjo sumažinti kremzlės uždegimą bei tolesnį osteoartrito vystymąsi (30).
Visgi, kaip ir su kitomis siauromis temomis, reikėtų palaukti daugiau, su špinatų poveikiu artritui atliktų mokslinių tyrimų.
Reziumė: špinatuose gausu antioksidantų, įskaitant ir kaemferolį. Laboratorinių tyrimų pagalba buvo prieitos išvados, jog kaemferolis gali sumažinti uždegimą bei osteoartrito vystymąsi.
-
Vynuogės
Vynuogės yra maistingos, turi daug antioksidantų bei antiuždegiminių savybių.
Su 24 vyrais atlikto tyrimo metu tiriamieji 3 savaites vartojo arba koncentruotus vynuogių miltelius (atitinka 252 gramus šviežių vynuogių), arba placebą.
Jeigu nežinai kas yra placebas, štai ištraukia iš lietuviškos vikipedijos:
Placebas – bet kokia gydomojo procedūra (vaistas arba veiksmas) arba jos dalis, tikslingai skiriama pacientui siekiant daryti įtaką, paveikti simptomą, sindromą, ligą arba ligonį, tačiau neturinti jokio objektyvaus poveikio ar kitokios įtakos būklei, dėl kurios yra skiriama. Placebo efektu vadinamas rezultatas, gaunamas skiriant placebą. Jis dažniausiai naudojamas medicinoje klinikiniuose tyrimuose.
Tyrimo, apie kurį tik ką pasakojau, rezultatas džiuginantis: vynuogių milteliai efektyviai sumažino uždegimą nusakančių ženklų lygį kraujyje (31).
Be to, vynuogės turi keletą junginių, kurie gali būti naudingi artrito gydymui. Vienas iš tokių junginių – vynuogių odelėse randamas resveratrolis.
Remiantis laboratoriniu tyrimu, resveratrolis blokuoja reumatoidinio artrito ląsteles ir tokiu būdu gali apsaugoti nuo sąnarių storėjimo (32).
Taipogi vynuogėse yra naudingų augalinių junginių, vadinamų proantocianidais. Remiantis laboratoriniu tyrimu, proantocianidai gali sumažinti su artritu susijusį uždegimą (33).
Visgi, visi moksliniai tyrimai dažniausiai naudoja ne pačias vynuoges, o labiausiai koncentruotą vynuogių ekstraktą.
Kaip ir ankstesniais atvejais, reikėtų palaukti daugiau tyrimų su žmonėmis.
Reziumė: vynuogės turi antiuždegiminių savybių bei uždegimą sumažinti galinių junginių. Visgi, reikėtų palaukti daugiau tyrimų su žmonėmis.
-
Alyvuogių aliejus
Alyvuogių aliejus gerai žinomas dėl savo antiuždegiminių savybių. Natūralu, jog šis aliejus gali būti naudingas ir artrito simptomams mažinti.
Tyrimo su gyvūnais metu, pelės 6 savaites buvo maitinamos ypač tyru alyvuogių aliejumi. Tai padėjo sustabdyti artrito vystymąsi, sumažinti sąnarių patinimą ir uždegimą bei sulėtinti kremzlės ardymą (34).
Kito tyrimu metu, 49 reumatoidiniu artritu sergantys tiriamieji buvo padalinti į 2 skirtingas grupes ir 24 savaites vartojo žuvų taukų arba alyvuogių aliejaus kapsules. Tyrimo pabaigoje, uždegimą nusakančių ženklų lygiai sumažėjo abejose grupėse – 38,5% alyvuogių aliejų ir 40-55% žuvų taukus vartojusios grupės žmonių tarpe (35).
Kito tyrimo metu buvo analizuojami 333 tiriamųjų mitybos ypatumai. Remiantis šia analize, alyvuogių aliejus buvo susietas su žemesne artrito ligos rizika (36).
Siekiant visiškai išsiaiškinti alyvuogių ir artrito sąsają reikėtų palaukti daugiau mokslinio tyrinėjimo. Visgi, gali drąsiai įtraukti šį aliejų į savo mitybą – jis apskritai naudingas tavo sveikatai.
Reziumė: alyvuogių aliejus gali sumažinti uždegimą bei yra siejamas su žemesne artrito rizika. Tyrimo su gyvūnais dėka buvo prieitos išvados, jog šis aliejus gali sulėtinti artrito vystymąsi bei sušvelninti jo simptomus.
-
Vyšnių sultys
Vyšnių sultys – ypač populiarios Lietuvoje.
Šios sultys turi daug naudingų maistinių medžiagų, yra sveikos ir netgi gali sumažinti artrito simptomus.
Vieno tyrimo metu, 58 tiriamieji kiekvieną dieną, 6 savaites paeiliui gerdavo arba vyšnių sultis, arba placebą.
Vyšnių sultis gėrę tiriamieji ženkliai sumažino osteoartrito simptomus bei uždegimą (37).
Tai pavitrtino ir kitas tyrimas: 20 osteoartritu sergančių moterų 3 savaites kasdien gėrė vyšnių sultis ir sugebėjo sumažinti uždegimą nusakančius ženklus kraujyje (38).
Jeigu jau nuspręsi reguliariai vartoti vyšnių sultis, pasistenk, jog jose nebūtų pridėtinio cukraus.
Vyšnių sultys, vartojamos kartu su kitais artritą pažaboti galinčiais maisto produktais – puikus pasirinkimas sergantiems artritu.
Reziumė: remiantis mokslu, vyšnių sultys gali sumažinti uždegimą bei palengvinti artrito simptomus.
Pabaigai apie artritą
Visiškai aišku ir natūralu, jog mityba gali būti atsakinga už artrito ir jo simptomų sunkumą.
Laimei, visi straipsnyje išvardinti produktai bei juose esantys komponentai gali sušvelninti tiek uždegimą, tiek pati artritą. Be to, visi produktai yra naudingi ir sveikatai apskritai.
Šie maisto produktai, kartu su įprastais ir visuotinai priimtinais artrito gydymo būdais, gali ženkliai pagerinti artrito situaciją!
Galbūt esi susidūręs ir žinai efektyvių būdų šiai ligai malšinti? Drąsiai brūkštelk komentarą, tavo gyvenimiška patirtis tikrai bus naudinga ir kitiems.
Galbūt tiesiog turi klausimų ar pastebėjimų šia tema? Padiskutuokite komentaruose!
Džiugu, kad supažindinate vis daugiau skaitytojų su šia liga. Pati sergu reumatoidiniu artritu 14 m., tai autoimuninė liga, nebūtinai paveldima. Ir nei vaistai, nei papildai, nei maistas nepadės, jei žmogus pats nesistengs mankštintis, judėti. Savimotyvacija yra labai svarbi!
Rita, 100% sutinku, jog sergant šia liga reikia judesio. Tačiau, mano nuomone, judesys + tinkamas maistas > tik judesys.
Man tai kaip tik nuo sporto sąnarius skauda..
Labas 🙂 nepriklausomai nuo to – sergi artritu ar ne, jeigu nuo sporto skauda sąnarius, tikriausiai kažką neteisingai darai tame sporte.
Kelia baisiausius uždegimus PIENAS, VYNAS, CUKRUS, TORTŲ KREMAI. Išmetus šitus produktus stipriai sumažeja skausmas.
O jei jų norisi, tai galima kartais ir nevėliau, kaip iki kokiu 4 vakaro. Pavartojus vakare skausmai jau pries miega suaštrėja:(
Labas, Laura 🙂 ačiū už gyvenimišką patirtį!
Masažas taškinis.
Ar tikrai padeda? Bandėte pati?
Skausma numalsina geros kokybes Ricinu aliejus:) netikejau kol pati neisbandziau ir jau 3 m vartoju itrindama i keliu sanarius. Labai padeda nuo vadinamo sanariu ,, sukimo,, arba kitaip vadinant ,, maudimo,, .
Labas, Viktorija 🙂 ačiū už pasidalintą patirtį, manau tikrai pravers kitiems skaitytojams. Visgi, nieko nuostabaus, nes remiantis mokslu, ant odos naudojamas ricinų aliejus iš tikrųjų sumažiną uždegimą ir skausmą. Be to, jis turi ir daugiau naudingų savybių.
Priežasčių gali būti labai daug, o simptomus slopina priešuždegiminiai papildai. Pastebėjau, kad išgėrus kavos iškart pradeda skaudėti sąnariai, net rankų pirštų. Druskos atsisakymas gali padėti, bet visa tai tik simptomų slopinimas, o priežastis kažkur… Manau, gali trūkti kokių nors mineralų, vitaminų, plius netoleravimas pieno produktų, kavos ir kt. pr. Eksperimentuokit individualiai.
Labas, ačiū už komentarą 🙂
Reikia vartoti viena karta per diena virta maista,jokios mesoa .pieno produktu.vaisiai darzoves,valgyti daugiau .kitaip sakant susirgus sia liga turi buti veganas .ir bus daug geriau viskas .viskas turi buti namuose pagaminta .butinas aukstas PH santykis iki 7 .rukstinus organizma atsiranda didesni uzdegimai.liga privercia valgyti tai ,kad jaustumes gerai…as valgau dazn riesutus .datules .salotas .sultis geriu ne is parduotuves…zuvis is pradziu perejas prie tokios mitybos jautiesi visada isalkes .bet veliau pripranti ir gali megauti gyvenimu .jokiu zalingu iprociu.kebabu.maistas atritu sergantiems vartojamas neapdorotas .antioksidantai pirmoje vietoje…
Labuka,man skaudejo peties sanary metus laiko,seimos gydytoja nusiunte pas traumatologa,ten ytare sausgysliu plysima,bet pasidarius magnetinio rezonanso tyrima pakitimu nerasta☺,viskas gerai o skausmas nepraeina,tiesa skauda tik nakty ir istino kojos ciurnos sanarys,ir po keliu dienu kitos kojos kelis tinti pradejo,pasiskaiciau informacijis internete issigandau,ten galybe ligu tinka man,pastebejau ,kad atsigerusi kavos tikrai pradededa mausti sanarius,tepalus naudojau ir uspilus spirito kastonu ir zoleliu ,nieks nepadeda,domiuosiu jusu patarimais ir dekoju us nuomones.
Labas, Jūrate 🙂 skausmo priežasčių gali būti daug ir įvairių – pradedant nuo elementaraus uždegimo ir baigiant rimtesnėmis ligomis, todėl nesiimsiu burti iš kavos tirščių. Mano patarimas paprastas – susirasti ir apsilankyti pas gydytoją, kuris supranta kas yra artritas ir organizmo uždegimas. Įvairūs tepalai ar užpilai vargu ar padės, nebent trumpalaikėje perspektyvoje. Neskaitant antiuždegiminių vaistų, daugiau naudos galėtų duoti kokybiškas kurkuminas – jis efektyviai mažina uždegimą. Linkiu sėkmės!
Labas. Pas gydytojus kol kas nesikreipiau, bet paskutiniu metu labai pradėjo skaudėti keliai, tiesiog sunku lankstyti kojas. Tepiau visokiais tepalais, padėdavo tik tam kartui. Maistui naudoju daugumą Jusu išvardintų maisto produktų, bet tai manęs negelbėja… Prieš savaitę pradėjau rytais vartoti iš vakaro 50 gr šalto vandens arbatinį šaukštelį ištirpintos želatinos, į kurią dar įlašinu truputi citrinos sulčių. Nepatikėsite, pradėjo veikti nuo pat pirmos dienos. Su kiekviena diena vis geriau ir geriau… Anksciau taip pat bandžiau želatiną, bet nepyliau į ją citrinos sulčių. Jaučiau pagerėjimą, bet pradėjo streikuoti skrandis – kilo rūgštis… Po kelių dienų teko nutraukti želatinos vartojimą, bet ir tada jaučiau pagerėjimą – kelių skausmas nuslopo, o plaukams ir nagams taip pat labai patiko šis gydymo budas. Internete galima tiek daug visokių gydymo būdų sužinoti, bet sunku jais tikėti, nes apie juos ne visada rašo tie, kurie apie tai ką nors žino. Aš dalinuosi savo patirtimi, gal kam nors pravers, juk želatina neturėtu niekam pakenkti, o jei nustoja skaudėti sanarius, vadinasi veikia.
Labas, Dalia 🙂 ačiū už gyvenimišką komentarą. Želatina išgaunama iš kolageno. Įrodyta tiek teoriškai, tiek praktiškai, jog abi medžiagos naudingos sąnariams, kaulams, odai, plaukams ir t.t.
Laba diena. Džiaugiuosi radusi ir perskaičiusi jūsų straipsnį ir komentarus. Atsirado viltis. Gyvenu Anglijoje jau 7 metai ir tiek pat gydausi nuo reumatoidinio artrito. Visą laiką dirbau, kol nenutraukė vaistų, kad pažiūrėti kaip reaguos organizmas. Prasidėjo toks rankų ir kojų sąnarių uždegimas, kad nebegalima numalšinti didžiulėmis vaistų dozėmis. Dabar paskyrė Methotrexate leidžiamus vaistus, bet perskaičius apie šalutinį poveikį, plaukai pasišiaušė ir dar kelių rūšių vaistus, kad susilpninti imuninę sistemą. Gal kas gydėsi šiais vaistais? Gydytojai nei vienu žodeliu neužsiminė apie badavimo naudą ar sveikų produktų vartojimą. Perskaičiau šiuos staripsnius ir noriu išbandyti būtent tai, kas padėjo pasveikti nuo reumatoidinio artrito. Dalinuosi jais.
K. Vaištarienė: “40 dienų badavimas pakeitė visą mano gyvenimą … ir
Ksavera Vaištarienė: nepagydomos ligos įveikiamos ne vaistais …
Labas, Vilija, džiaugiuosi, jog straipsnis patiko. Metotreksatas yra vienas efektyviausių vaistų reumatoidiniam artritui gydyti, kurį dažniausiai gydytojai diagnozavę ligą skiria kaip pirmą vaistą. Šalutinių poveikių nemažai, bet tai nereiškia, jog visi jie pasireikš. Kiekvieno žmogaus liga labai individuali, mityba yra labai svarbi, tačiau dažnu atveju be vaistų sunku išsiversti. Beje, nenoriu nuliūdinti, bet dažniausiai artrito neįmanoma išgydyti. Linkiu visokeriopos sėkmės 🙂
Laba diena. Dešimt metų reaktyvinis artritas, reumatoidinis artritas…kalnai vaistų nepadėjo. Tik svorio priaugau. Mankšta – tai geriausi vaistai, jei mankštiniesi baseine, stebint specialistui. O uždegimui švelninti 6 metus geriu liaudišką priemonę: nerafinuotą saulėgrąžų aliejų su degtine, vadinama Ševčenkos balzamu.
Labas, Janina, ačiū už gyvenimišką komentarą!
Ačiū už straipsnį. Bandysim pritaikyti praktikoje. Gal padės.
Vyrui vis paskauda sąnarius, čiurnas, kelius, alkūnes. Gydytojai padarė krūvą tyrimų, bet jokio uždegimo neranda. Sportavo su svarmenimis, skaudėjo vis labiau. Kad būtų mažesnė apkrova sąnariams pradėjo plaukti, bet sąnarių skausmas vis jaučiasi. Kur ieškoti priežasties? Gal tai kokio maisto netoleravimo pasekmė?
Labas Roberta, sunku atsakyti, priežasčių gali būti daug, todėl nenoriu spėlioti. Pradžiai pabandykit pavartoti omega-3 riebalų rūgštis, konkrečiai 2-3 gramus DHA+EPA per dieną. Linkiu sėkmės.
Sveiki,pati turiu šia liga,kuria išsigyti ir valdyti gali padėti tik mityba.Jokie vaistai,tepalai,tepaliukai,nesuteiks efekto,nebent tam kartui..reikia ieškoti priežasties kodel ši liga atsirado?
Daugeli,atveju pasirodo liga sukelia stafilokokai ir streptokokai,kurie gyvena,mūsu nosyje,odoje ..bet jeigu iminitetas nusilpes,bloguju bakteriju,organizme daugiau,negy geruju,tada prasideda-Infekcija.
Auksinis stafilokas yra pati baisiausis batcila,nes ji beveik atspari visos rušies antibiotikams,yra mutavusi ir ja išgydyti ir labai sunku.
Kodel sunku?pati per ta praėjau,vargino baisus naktiniai kelėnu skausmai,purštu užtirpimai naktimis..niekur neradau priežasties..ko tik nedaryta,radau žmogu,kuris pasake,keisti mityba ir gydytis a.stafilokoka,nes jis ir “eda” sanarius ir sveikata,o stafilokoka išgydyti galima bakteriofagu,jį veža iš Baltarusijos.
Toliau mityba, užrugštinus organizma,yra puikios salygos,gyventi bakterijoms(stafilokokui) išbraukti pirmoje eileje CUKRU(maistas stafilokoku)MIELES,MilTAI,KVIčIAI,SALDUMYNAI,PIENAS,KIAUŠINIAI…visas gyvūlinės kilmės maista,atsisakyti reikia,valyti organizma,ir visi negalvai tiesiog dingsta,ligos kurios kankino tiek metu,pasitrauks.
Sekmės!
p.s pasidomėti galite dar koloidiniu sidabru.