Ar žinojai, kad senovės Majų civilizacijoje žodis CHIA reiškė JĖGA?
Akivaizdu, jog majai neklydo taip pavadindami šias sėklas, nes pastarosios turi daug įvairių teigiamų savybių ir gali drąsiai būti vadinamos “super maistu”.
Chia sėklos yra mažos, plokščios bei ovalo formos sėklos, gaunamos iš chia augalo (lotyniškai salvia hispanica). Šios sėklos sutinkamos įvairių spalvų: nuo baltos iki rudos ar juodos (1).
ŠTAI TAIP ATRODO CHIA SĖKLOS:
O TAIP ATRODO CHIA AUGALAS:
Chia sėklos kilusios iš Meksikos ir Gvatemalos. Šios sėklos buvo pagrindinis senovės aztekų ir majų maistas.
Chia sėklose gausu:
- Skaidulinių medžiagų
- Omega 3 riebalų rūgščių
- Aukštos kokybės baltymų
- Vitaminų
- Mineralų
- Antioksidantų.
Chia sėklos padeda:
- Apsisaugoti nuo širdies ligų ir diabeto
- Pagerinti virškinimą
- Gauti pakankamai omega 3 riebalų rūgščių.
Tai tik kelios pagrindinės chia sėklų savybės. Daugiau teigiamų šių sėklų savybių sužinosi paskaitęs visą straipsnį.
CHIA SĖKLŲ MAISTINĖ VERTĖ
100 gramų chia sėklų turi 486 kalorijas.
Chia sėklos sudarytos iš:
- 6 % vandens
- 46 % angliavandenių (iš kurių net 83 % naudingos skaidulos!)
- 34 % riebalų
- 19 % baltymų
ŠTAI CHIA SĖKLŲ MAISTINĖS VERTĖS LENTELĖ (2):
VITAMINAI CHIA SĖKLOSE
MINERALAI CHIA SĖKLOSE
CHIA SĖKLOS: ANGLIAVANDENIAI, SKAIDULOS, BALTYMAI IR RIEBALAI
Kaip jau minėjau ankščiau, chia sėklose yra angliavandenių, skaidulų, baltymų ir riebalų. Tai visapusiškai subalansuotas maistas. Šioje straipsnio dalyje aptarsiu kiekvieną maistinę medžiagą atskirai.
ANGLIAVANDENIAI IR SKAIDULOS CHIA SĖKLOSE
- Didžiąją dalį chia sėklose esančių angliavandenių sudaro skaidulos (daugiau nei 80 %).
- 28 gramų chia sėklų porcija turi net 11 gramų skaidulų! Įprasta rekomenduojama skaidulų dienos norma moterims yra 25, o vyrams – 38 gramai (3). Akivaizdu, jog suvartodami tik nedidelę saujelę chia sėklų gaunate beveik pusę ar trečdalį reikiamų skaidulų.
- Net 95 % chia sėklose esančių skaidulų yra netirpios. Būtent netirpios skaidulos siejamos su sumažėjusia diabeto rizika ir kitomis teigiamomis savybėmis (4, 5, 6, 7).
- Kuomet chia sėklos užpilamos vandeniu ar kitu skysčiu, į save jos pritraukia 10-12 kartų daugiau vandens nei pačios sveria. Šiuo atveju sėklos pavirsta į gelinę masę. (8).
Įsiminkite: chia sėklose gausu angliavandenių, tačiau didžiąją dalį (apie 80 %) sudaro itin naudingos netirpios skaidulos.
RIEBALAI CHIA SĖKLOSE
Dar viena unikali chia sėklų savybė – tai itin didelis širdžiai naudingų omega 3 riebalų rūgščių kiekis.
- Net 75 % chia sėklose esančių riebalų sudaro alfa lipoinė rūgštis (ALA), kuri priklauso omega 3 grupei.
- 20 % chia sėklose esančių riebalų sudaro omega 6 rūgštys (9, 10, 11).
Turiu pabrėžti, jog įprastai gauni pakankamai omega 6, tačiau nepakankamai omega 3 riebalų rūgščių. Būtent omega 3 riebalų rūgštys atsakingos už mažesnę diabeto, širdies, vėžio bei kitų ligų riziką. Be to, tinkamas omega 3 ir omega 6 riebalų rūgščių balansas taip pat svarbus. Jei įprastai gauni daug omega 6, tačiau mažai omega 3 rūgščių, pastarųjų teigiama nauda sumažėja ar visai išnyksta. Dėl šios priežasties, labiausiai koncentruotis būtiną į omega 3 riebalų rūgštis. Chia sėklos šiam tikslui ypatingai tinka!
Chia sėklos yra geriausias augalinės kilmės omega 3 riebalų rūgščių šaltinis, net geresnis nei linų sėmenys (12, 13).
Visgi, taip pat privalau pabrėžti, jog chia sėklose esanti ALA rūgštis į veikliąsias omega 3 riebalų rūgštis (DHA ir EPA) paverčiama ne itin efektyviai – nuo 4 % iki 7 %.
- Moterims DHA ir EPA per dieną reikia 1100 miligramų, tai būtų apie 88-154 gramai chia sėklų.
- Vyrams DHA ir EPA per dieną reikia 1600 miligramų, tai būtų 128-224 gramai chia sėklų.
Akivaizdu, jog tai pakankamai nemažas kiekis chia sėklų, tačiau neprivalote gauti visų omega 3 riebalų rūgščių tik iš jų. Galite naudoti ir kitus omega 3 turinčius maisto produktus: žuvį, linų sėmenis ir kt. Paskaityk straipsnį apie omega riebalų rūgštis ir susipažink plačiau.
Jeigu nevalgai pakankamai žuvies, chia sėklos ar linų sėmenys nedomina, gali omega 3 riebalų rūgštis gauti iš maisto papildų – jie yra visiškai saugūs, koncentruotas DHA ir EPA riebalų rūgštis turintys produktai.
Beje, net jeigu ir valgai žuvį, chia sėklas ar linų sėmenis, gauti dar daugiau omega 3 riebalų rūgščių tikrai būtų naudinga. Rekomenduojami 1100 ir 1600 miligramų (moterims ir vyrams) kiekiai yra minimalūs. Siekdami nepatirti jokių šalutinių poveikių omega 3 galite vartoti iki 3000 miligramų per dieną. Įvairioms ligomos gydyti vartojamos žymiai didesnės omega 3 dozės nei 3000 miligramų, tačiau šiuo atveju jas paskiria gydytojas.
Įsiminkite: chia sėklos yra gausiausiai omega 3 riebalų rūgščių turintis augalimės kilmės produktas. Šios sėklos turi daug teigiamų savybių sveikatai.
BALTYMAI CHIA SĖKLOSE
- Chia sėklose yra 19 % baltymų, daugiau nei daugumoje kitų grūdų.
- Pakankamas baltymų suvartojamas siejamas su sotumo jausmu po valgių bei sumažejusiu suvartojamo maisto kiekiu (14, 15).
- Chia sėklose yra aukštos kokybės baltymai, kurie turi visas esmines aminorūgštis. Chia sėklos yra puikus augalinės kilmės baltymų šaltinis, todėl tinka vegetarams ar veganams (16).
- Be to, chia sėklose nėra glitimo, todėl pastarojo netoleruojantys žmonės gali drąsiai jas vartoti.
Įsiminkite: chia sėklose daugiau baltymų nei kituose grūduose. Chia sėklos yra puikus augalinės kilmės baltymų šaltinis be glitimo.
VITAMINAI IR MINERALAI CHIA SĖKLOSE
Chia sėklos yra labai geras mineralų, tačiau prastokas vitaminų šaltinis.
Chia sėklose gausiausiai sutinkami šie mineralai:
- Manganas: pilno grūdo grūdai ir sėklos įprastai visada turi mangano, kuris yra svarbus medžiagų apykaitai, augimui bei vystymuisi (17).
- Fosforas: įprastai randamas daug baltymų turinčiuose maisto produktuose. Fosforas atsakingas už kaulų sveikatą bei organizmo audinių palaikymą (18).
- Varis: mineralas, kurio tavo mityboje įprastai trūksta. Varis itin svarbus širdžiai (19).
- Selenas: itin svarbus mineralas, ir tuo pačiu antioksidantas, atsakingas už įvairius procesus organizme (20).
- Geležis: šis mineralas yra raudonuosiuose kraujo kūneliuose esančio hemoglobino sudedamoji dalis. Geležis padeda išnešioti deguonį po visą organizmą. Visgi, geležies pasisavinimas iš chia sėklų gali būti neefektyvus dėl taip pat esančios fito rūgšties. Pastaroji stabdo geležies įsisavinimą.
- Magnis: mineralas, kurio vakariečių mityboje įprastai trūksta. Magnis atlieka daug svarbių funkcijų organizme (21).
- Kalcis: gausiausiai sutinkamas mineralas organizme, atsakingas už kaulus, raumenis ir nervus (22).
Kaip jau minėjau, kai kurių chia sėklose esančių mineralų pasisavinimas, pavyzdžiui geležies ir cinko, gali būti neefektyvus dėl taip pat esančios bei minėtų mineralų pasisavinimą blokuojančios fito rūgšties. Visgi, šiuo atveju fito rūgšties baimintis nereikėtų – šiuo kelis mineralus gausite iš kito maisto.
Įsiminkite: chia sėklos yra puikus mineralų, tačiau prastokas vitaminų šaltinis. Chia sėklose gausu mangano, fosforo, vario, seleno, geležies, magnio ir kalcio.
KITI AUGALINIAI JUNGINIAI CHIA SĖKLOSE
Chia sėklose taip pat gausu kitų naudingų augalinių junginių (23, 24, 25):
- Chlorogeno rūgšties: antioksidanto, mažinančio kraujo spaudimą (26, 27).
- Kofeino rūgšties: stipraus antioksidanto, randamo įvairiuose augalinės kilmės produktuose. Kofeino rūgštis padeda numalšinti uždegiminius procesus organizme (28).
- Kvercetino: stipraus antioksidanto, sumažinančio širdies ligų, osteoporozės (kaulų ligos) bei įvairių vėžio ligų riziką (29, 30, 31).
- Kaemferolio: antioksidanto, siejamo su mažesne vėžio ir kitų lėtinių ligų rizika (32, 33).
Švarios bei sausos chia sėklos gali būti ilgai sandėliuojamos, nes sėklose esantys antioksidantai apsaugo jose esančius riebalus nuo galimos sandėliavimo žalos (34, 35).
Įsiminkite: chia sėklose gausu stiprių antioksidantų, sumažinančių įvairių ligų (širdies, vėžio ir kt.) riziką.
CHIA SĖKLŲ NAUDA: 6 TEIGIAMOS SAVYBĖS
Chia sėklos yra vienas sveikiausių maisto produktų pasaulyje.
Jose gausu įvairių žmogaus kūnui bei smegenims naudingų medžiagų.
Supažindinsiu su 6 ypatingomis chia sėklų savybėmis sveikatai.
1. CHIA SĖKLOS APSAUGO NUO LAISVŲJŲ RADIKALŲ ŽALOS
- Chia sėklos – itin gausus antioksidantų šaltinis (36, 37).
- Antioksidantai apsaugo chia sėklose esančius riebalus (38).
- Gaudamas antioksidantus iš maisto ženkliai pagerinsi savo sveikatą (39). Chia sėklos šiam tikslui itin puikiai tinka.
- Antioksidantai sumažina žalingų laisvųjų radikalų susidarymą. Laisvieji radikalai pažeidžia ląsteles bei skatina senėjimą ir įvairias ligas, tokias kaip vėžys (40, 8).
Įsiminkite: chia sėklose gausu antioksidantų, padedančių apsaugoti jose esančius riebalus. Be to, patys antioksidantai itin naudingi sveikatai.
2. CHIA SĖKLOS SUTEIKIA SOTUMO JAUSMĄ
- 100-e gramų chia sėklų yra 42 gramai angliavandenių. Tai yra pakankamai nemažai. Visgi, net 34 gramus iš 42 sudaro skaidulinės medžiagos, kurios nėra virškinamos organizme. Skaidulos praeina pro virškinimo sistemą nesuvirškintos.
- Skaidulinės medžiagos nekelia cukraus kiekio kraujyje bei nėra laikomos įprastais angliavandeniais.
- Tad tikrų angliavandenių 100-e gramų chia sėklų yra tik apie 8 gramai – tai pakankamai nedaug. Dėl šios priežasties chia sėklos gali būti vadinamos mažai angliavandenių turinčiu maistu.
- Dėl chia sėklų savybės sugerti 10-12 kartų daugiau vandens nei jos pačios sveria, šios sėklos išplečia skrandį (9). Tai padeda pajausti sotumo jausmą, užtikrina lėtą maisto pasisavinimą bei mažesnį kalorijų suvartojimą.
- Be to, skaidulinės medžiagos “pamaitina” žarnyne esančias gerąsias bakterijas. Tinkama žarnyno būklė yra labai svarbu (42).
- Apie 40 % chia sėklų svorio sudaro skaidulos. Chia sėklos yra vienas geriausių skaidulų šaltinių pasaulyje.
Įsiminkite: didžiąją dalį chia sėklose esančių angliavandenių sudaro skaidulos. Pastarosios turi daug įvairių teigiamų savybių sveikatai.
3. CHIA SĖKLOS PADEDA NUMESTI SVORIO
Kaip jau minėjau, chia sėklose esančios skaidulos sugeria 10-12 kartų daugiau vandens nei sveria jos pačios. Šis procesas išplečia skrandį, suteikia sotumo jausmą bei sulėtina kito maisto pasisavinimą (43). Tai leidžia jaustis sočiau žymiai ilgesnį laiką, tad ženkliai sumažėja nenaudingo maisto prisivalgymo tikimybė.
- Be to, chia sėklose esantis gliukomananas taip padeda gali padėti numesti svorio (44, 45).
- Sėklose esantys baltymai sumažina apetitą bei bendrą suvartojamo maisto kiekį.
Visgi, tikrai nereikia tikėtis, jog tik valgydami chia sėklas ir sėdėdami ant sofos bei žiūrėdami televizorių sulieknėsite. Chia sėklos yra tik vienas iš daugelio faktorių, padedančių sulieknėti. Nepamirškite tinkamai maitintis, miegoti bei būkite fiziškai aktyvūs.
Įsiminkite: chia sėklose gausu baltymų ir skaidulų. Pastarosios medžiagos padeda numesti svorio.
4. CHIA SĖKLOS SUMAŽINA ŠIRDIES LIGŲ IR DIABETO RIZIKĄ
Dėl chia sėklose esančių skaidulų, baltymų bei omega 3 riebalų rūgščių, šios sėklos gali pagerinti medžiagų apykaitą.
Chia sėklos:
- Gali sumažinti blogojo cholesterolio kiekį.
- Gali sumažinti trigliceridų kiekį.
- Gali padidinti gerojo cholesterolio kiekį.
- Gali sumažinti uždegiminius organizmo procesus (46, 47).
Akivaizdu, jog vien tik šių sėklų vartojimas 100 % nesumažina galimybės susirgti širdies ligomis ar diabetu. Visgi, vartodami chia sėklas ir tinkamai maitindamiesi tikrai galite sumažinti šių ligų riziką.
Įsiminkite: chia sėklos bei sveika mityba gali sumažinti įvairių ligų riziką bei pagerinti bendrą sveikatą ir savijautą.
5. CHIA SĖKLOS NAUDINGOS KAULAMS
Chia sėklose yra keletas kaulams ypač naudingų medžiagų:
- Kalcio – 63 % RPN.
- Fosforo – 123 % RPN.
- Magnio – 84 % RPN.
- Baltymų.
100-e gramų chia sėklų esantys kalcio kiekis sudaro 63 %, fosforo – 123 %, o magnio – 84 % rekomenduojamos paros normos.
- Tai yra pakankamai dideli mineralų kiekiai, atsižvelgiant į tai, jog šiuos mineralus gaunate ir iš kito maisto.
- Chia sėklose yra daugiau kalcio nei daugumoje pieno produktų. Jeigu pieno produktų nevalgai, chia sėklos – puikus pasirinkimas tau.
Įsiminkite: chia sėklose gausu kalcio, magnio, fosforo ir baltymų. Visos šios medžiagos reikalingos tinkamai kaulų būklei.
6. CHIA SĖKLOS GALI PADIDINTI FIZINĮ PAJĖGUMĄ
Legenda byloja, jog senovės aztekai ir majai naudojo chia sėklas fiziniam pajėgumui gerinti.
Visgi, šiais laikais ši legenda tikrai įgauna pagrindo.
- Buvo atliktas tyrimas, kurio metu 6 tiriamieji prieš fizinę veiklą naudojo sportinį gėrimą arba maišytą gėrimą (50 % sportinio gėrimo, 50 % chia sėklų) (48).
- Tiriemieji bėgo valandą ant bėgimo takelio bei papildomus 10 kilometrų po to.
- Rezultatas: visiškai jokio skirtumo tarp skirtingus gėrimus vartojusių žmonių. Pakeitus sportinį gėrimą į chia sėklas atletų fizinis pajėgumas visiškai nesumažėjo.
- Galima daryti prielaidą, jog chia sėklose esančios maistinės medžiagos padeda “pakrauti” organizmą. Be to, chia sėklose nėra itin greitai išeikvojamo cukraus.
Įsiminkite: chia sėklos gali padidinti fizinį pajėgumą, tačiau vien tik jomis pasikliauti tikrai nereikėtų.
CHIA SĖKLŲ ŠALUTINIS POVEIKIS
Jokio tiesioginio šalutinio chia sėklų poveikio nėra (49).
Visgi, siekdami išvengti galimų virškinimo sutrikimų, vartodami chia sėklas išgerkite pakankamai vandens. Kaip jau minėjau ankščiau, chia sėklos į save sugeria 10-12 kartų daugiau vandens už savo pačių svorį. Negeriant pakankamai vandens, jos sugers organizme esančius skysčius, o tai nėra gerai.
FITO RŪGŠTIS
Kaip ir visos sėklos, chia turi fito rūgšties.
Fito rūgštis – tai augalinis junginys, kuris susijungia su mineralais (geležimi bei cinku) ir stabdo jų pasisavinimą (50). Visgi, per daug pergyventi dėl fito rūgšties nereikėtų – šiuos mineralus gausite iš kito maisto.
KRAUJO SKYSTINIMO EFEKTAS
Didelės omega 3 riebalų rūgščių dozės suskystina kraują (51).
Jeigu vartoji kraują skystinančius vaistus, prieš pradėdamas vartoti chia sėklas pasikonsultuok su savo gydytoju (52, 53).
Įsiminkite: chia sėklos nesukelia jokio tiesioginio šalutinio poveikio. Visgi, jose gausiai esančios omega 3 riebalų rūgštys, vartojamos didelėmis dozėmis, gali suskystinti kraują. Be to, chia sėklose esanti fito rūgštis mažina cinko ir geležies įsisavinimą.
26 CHIA SĖKLŲ RECEPTAI
Nors chia sėklos itin mažos, tačiau nespręsk pagal knygą iš viršelio, jos taip pat yra labai maistingos!
- Kaip jau minėjau, jose gausu skaidulų, kaulams būtinų mineralų bei kitų naudingų medžiagų.
- Be to, chia sėklos yra beskonės, todėl lengvai galėsi įkomponuoti jas į bet kokį patiekalą.
1. CHIA VANDUO
- Paprasčiausia chia sėklas vartoti su vandeniu.
- Sumaišyk 40 gramų chia sėklų su 1 litru vandens ir palauk 20-30 minučių.
- Jei nori suteikti gėrimui skonio, įdėk pjaustytų vaisių ar įspausk citrinos ar apelsino.
2. CHIA SULTYS
- Vanduo nėra vienintelis skystis, su kuriuo gali vartoti chia sėklas.
- Sumaišyk 40 gramų chia sėklų su 1 litru vaisių sulčių ir palauk 30-60 minučių.
- Po šio laiko galėsi mėgautis daug skaidulų bei mineralų turinčiomis sultimis.
3. CHIA PUDINGAS
- Chia pudingo gamyba panaši į chia vandens. Siekdamas tirštesnės pudingo tekstūros, įdėk daugiau chia sėklų ir leisk mišiniui pastovėti ilgiau.
- Pudingą gali pasigaminti ne tik su vandeniu, bet ir pienu ar sultimis. Gali papildomai pagardinti pudingą vanile ar kakava.
- Chia pudingas – puikus patiekalas pusryčiams ar desertui.
- Jei nepatinka chia pudingo tekstūra, sumalk chia sėklas. Tokiu atveju chia pudingas bus švelnesnis.
4. CHIA KOKTEILIAI
- Chia sėklas gali įdėti į bet kokį kokteilį – baltyminį, vaisių ar net kavos.
- Prieš įdėdamas chia sėklas į kokteilį išmirkyk sėklas vandenyje ir paruošk chia gelį.
5. CHIA SĖKLOS KAIP PRIEDAS
- Nors didžioji dalis žmonių prieš vartodami chia sėklas mirko jas vandenyje, tai daryti nėra būtina.
- Drąsiai gali valgyti ir nemirkytas chia sėklas.
- Įmaišyk jų į kokteilį ar užsidėk ant avižų ar kitos košės.
- Jei sėklos negadina skonio, puiku, gali drąsiai jas taip vartoti!
6. CHIA DRIBSNIAI
- Norėdamas išbandyti pusryčiams ką nors neįprasto, gali pasigaminti chia dribsnius.
- Norėdamas tai padaryti, pamerk chia sėklas į pieną ar pieno pakaitalą (pavyzdžiui migdolų ar kokosų pieną) ir palik nakčiai.
- Ryte atsikėlęs pagardink chia pieną riešutais, vaisiais, cinamonu ar vanile.
- Bingo! Štai ir chia dribsniai.
7. CHIA TRIUFELIAI
- Jei pastoviai skubi ir nespėji pavalgyti, gali pasigaminti chia triufelius.
- Chia triufelis – puikus bei greitas užkandis.
- Štai chia triufelių receptas. Dažniausiai gaminant triufelius nereikia nieko kepti, tad pasigaminsi juos itin greitai.
8. CHIA TROŠKINYS
- Mėgsti gaminti troškinį? Kodėl gi jo nepagardinus chia sėklomis?
- Skonio sėklos tikrai nesugadins, tačiau maistinę vertę ženkliai pakels.
- Tiesiog įdėk valgomąjį šaukštą chia sėklų ir mėgaukis savo megstamu troškiniu!
9. CHIA SALOTOS
- Chia sėklos tinka prie bet kokių salotų: jos suteiks patiekalui tekstūros ir maistinės vertės.
- Tiesiog įdėk chia sėklų į savo mėgstamas salotas ir mėgaukis!
10. CHIA PADAŽAS
- Chia sėklos taip pat gali būti naudojamos įvairiam padažui paruošti.
- Gali jas prieš tai sumalti ar dėti nemaltas – tai tavo pasirinkimas.
- Nesvarbu, kam padažas bus skirtas – salotoms, mėsai ar kt. Skonio chia sėklos tikrai nesugadins.
11. CHIA DUONA
- Kepi duoną pats? Įdėk į tešlą chia sėklų.
- Chia sėklos tiks prie bet kokio kepinio dėl to, jog jos be skonio.
- Štai grikių duonos su chia sėklomis receptas. Galbūt kada nors pravers!
12. CHIA SĖKLOS SU MĖSA AR ŽUVIMI
- Dažnai kepi mėsą ar žuvį prieš tai ją išvoliojęs kiaušinyje su miltais?
- Kodėl nepabandžius išvolioti mėsos ar žuvies chia sėklose? Bus žymiai sveikiau!
- Chia sėklas gali naudoti tiek neapdirbtas, tiek maltas. Tam, jog gautųsi vientisa masė, gali įdėti šiek tiek kiaušinio bei džiuvesėlių.
13. CHIA TORTAS
- Tortuose įprastai yra daug riebalų ir cukraus.
- Visgi, galite žymiai padidinti torto maistingumą įdėdami chia sėklų.
- Tuomet tavo torte bus ne tik riebalų ir cukraus, tačiau ir skaidulų, baltymų bei omega 3 rūgščių.
14. CHIA SU KITAIS GRŪDAIS
- Jei nepatinka glitni chia sėklų tekstūra, gali sumaišyti jas su kitais grūdais.
- Tam nereikalingas joks išmanus receptas. Tiesiog sumaišyk chia sėklas su ryžiais ar avižomis.
15. CHIA BATONĖLIAI
- Batonėliai įprastai turi daug cukraus. Net batonėliuose su grūdais cukraus ne ką mažiau nei įprastuose.
- Visgi, nesunkiai gali pasidaryti savo gamybos batonėlius. Chia sėklos šiam tikslui puikiai pasitarnaus.
Štai keletas chia batonėlių receptų įkvėpimui:
Avižos, chia sėklos, proteinas – puikūs ingredientai itin maistingiems batonėliams, kuriuose bus gausu greitai pasisavinamų baltymų, kokybiškų angliavandenių, skaidulų, mineralų ir kitų naudingų medžiagų.
16. CHIA BLYNAI
Mėgsti valgyti blynus? Kodėl į juos neįmaišius chia sėklų? Ypač jei valgant blynus graužia sąžinė. Su chia sėklomis jie bus kur kas sveikesni.
Keletas receptų įkvėpimui:
17. CHIA UOGIENĖ
- Kaip jau minėjau, sausos chia sėklos gali sugerti 10-12 kartų daugiau vandens už savo svorį.
- Chia sėklos gali būti naudojamos kaip tirštiklis uogienėse vietoj dažnai naudojamo pektino.
- Pektinas yra pakankamai kartus, todėl į uogienę tenka dėti daug cukraus. Naudojant chia sėklos to daryti nereikės.
18. CHIA SAUSAINIAI
Mėgsti kepti sausainius? Kepk juos su chia sėklomis. Pastarosios suteiks tavo sausainiams didesnę maistinę vertę.
Chia sėklos puikiai dera prie avižinių sausainių. Štai, išbandyk keletą reeptų:
19. CHIA SĖKLOS KAIP KIAUŠINIO PAKAITALAS
- Jeigu vengi kiaušinių, gali pakeisti juos chia sėklomis.
- Taip, kiaušiniai yra maistingi, tačiau ne visi juos mėgsta ir kai kurie netgi jų vengia. Visgi, turime pripažinti, kad gaminant kai kuriuos patiekalus be kiaušinių išsiversti sunku.
- Chia sėklos gali padėti – išmaišykite valgomajį šaukštą chia sėklų 3 šaukštuose vandens ir turėsite panašią glitnią bei lipnią masę į kiaušinio.
20. CHIA KEKSAI
- Mėgstate kepti keksiukus? Pagardinkite juos chia sėklomis.
- Prieš kepdami į tešlą įmaišykite neapdorotų ar maltų chia sėklų. Pastarųjų kiekį pasirinkite patys pagal norimą tešlos konsistenciją.
21. CHIA JOGURTAS
- Chia sėklos puikiai tinka su jogurtu.
- Jeigu patinka chia sėklų tekstūra, naudokite nemaltas sėklas.
- Jei nepatinka, prieš sumaišydami jas su jogurtu sėklas sumalkite.
- Rekomenduoju naudoti graikišką jogurtą. Jis nėra saldus, tad papildomai viską galite pagardinti vaisiais ar uogiene.
22. CHIA ARBATA
- Įberkite šiek tiek chia sėklų į arbatą ir leiskite gėrimui pastovėti.
- Iš pradžių chia sėklos gali plūduriuoti, tačiau po kurio laiko nuskęs.
- Nors tai ne itin įprastas gėrimas, tačiau galbūt atsiras ir mėgėjų.
23. CHIA PICA
- Mėgsti namų gamybos picą? Graužia sąžinė, jog tenka naudoti ne itin naudingus miltus? Pabandyk iškepti picos padą su chia sėklomis.
- Įmaišydami chia sėklų picos padą paversite žymiai maistingesniu – jame bus skaidulinių medžiagų bei mineralų. Be to, juk galite padą kepti ne iš paprastų, o grikių ar avižų miltų. Jie yra sveikesni už standartinius.
- Picos padas su chia sėklomis bus traškesnis.
CHIA SĖKLOS: APIBENDRINIMAS
Chia sėklos drąsiai gali būti vadinamos SUPER MAISTU!
- Dar senovės Majų civilizacijoje šios sėklos buvo naudojamos kaip pagrindinis maisto, jėgos bei energijos šaltinis.
- Šiuolaikinė visuomenė šias sėklas pastebėjo visai neseniai. Lietuvių tarpe jos dar mažiau populiarios.
- Chia sėklose gausu skaidulų, antioksidantų, mineralų bei širdžiai naudingų omega 3 riebalų rūgščių.
- Chia sėklos sumažina širdies ligų ir diabeto riziką, taip pat pagerina virškinimo ir žarnyno veiklą.
- Galiausiai, dėl savo neutralaus skonio, šias sėklas itin paprasta įkomponuoti į bet kokį patiekalą.
Savo sveikata besirūpinantys žmonės jau vartoja šias sėklas, tai tampa sveiku įpročiu.
Chia sėklos tikrai vertos savo SUPER MAISTO vardo!
Tad kodėl tau nepasirūpinus savo sveikata ir nepradėjus jų vartoti?
Jei norite būti visokeriopai sveiki, nepamirškite apie tai pasidomėti plačiau ir taip pat perskaitykite šiuos straipsnius:
- Riebalų deginimas: viskas nuo A iki Z
- Probiotikai: kas tai, kodėl tai svarbu bei 11 maisto produktų
- Omega: 10 patarimų kaip maitintis sveikai
- Pilvo pūtimas: 10 sveikų produktų jam sumažinti
- Nekaloringas maistas: 8 itin naudingi produktai
- Vitaminas D: viskas nuo A iki Z
- Badas vardan grožio? 4 neigiamos pasekmės
- Žalioji arbata: 11 teigiamų jos savybių
- Bananai: 11 teigiamų savybių sveikatai
- Avokadai: 12 naudingų savybių žmogaus organizmui
KITOS LIETUVIŠKOS PUBLIKACIJOS APIE CHIA SĖKLAS
KUR ĮSIGYTI CHIA SĖKLŲ?
P.S. čija sėklomis neprekiaujame ir negauname jokio tarpininkavimo mokesčio, todėl neatsakome už užsakymus iš kitų elektroninių parduotuvių.
Puikus, informatyvus, konkretus straipsnis!! 10 balu ir aciu!
Ačiū už įvertinimą, Milda.
Tai verčia mus nesustoti ir nuolatos tobulėti.
Straipsnių bus tikrai žymiai daugiau, o svarbiausia, jog jų kokybė tikrai nesuprastės.
Geros dienos!
O kur panaudotos literatūros sąrašas? Ar čia viskas iš galvos sugalvota? :)))
Labas, Indre,
visa literatūra su nuorodomis yra straipsnyje, paryškinta ir sunumeruota. Ar skaitei straipsnį? 🙂
Receptu noretusi lietuviu kalba.
Daiva, ne pirma to prašote, būtinai pateiksime ir lietuvių kalba.
Labai saunus straipsnis, labai informatyvus ir naudingas..
Labas, Dalia,
ačiū už įvertinimą! 🙂
Labai informatyvus straipsnis. Nors ir nežinodama apie tokias stebuklingas savybes, aš jas naudoju. Ir labai patenkinta. Ačiū
Labas, Bronislava,
ačiū už įvertinimą. Naudokite į sveikatą!
man paaiskino, kad galima vartoti tik tada, kai nebesimato seklu, – pilnai isnyksta. bet tiek ilgai laikant ima gesti. man nekresi kraujas ar nepakenks ju vartojimas?
Aurelija, jūsų atveju šių sėklų siūlyčiau nenaudoti. Čija sėklos skystina kraują, o kuomet jis nekreša, tai nėra gerai. Visgi, plačiau pasikonsultuokite su gydytoju.
Ar nepraras chia savo gerųjų savybių,jei jas užplikysiu karštu vandeniu?
Sveiki,
nepraras.
Ačiū, labai naudingas dalykas , bet kaip tų sėklų įsigyti su nuolaida?
Ačiu,tikrai naudingos sėklytės . Norėčiau gauti 2 kg su nuolaida.
Marija
Sveiki,
smagu, kad patiko straipsnis. Sėklomis mes patys neprekiaujame, tačiau jų galite įsigyti pas mūsų draugus 😉
Ačiū už puikią ir aiškią informaciją
Daiva,
ačiū, kad skaitai! 🙂
Sakykit prasau kiek daug per diena galima siu seklu suvartoti, pvz. darant pudinga ar kokteilius? Dekoju uz atsakyma.
Sveiki,
tikslaus skaičiaus kaip ir nėra nustatyta. Naudokite į sveikatą, tačiau kaip ir visa kita – su saiku 🙂
ne daugiau 15 g per dieną.
Labai noriu įsigyti šių sėklų keletą kg, kur galima ir kokia vieno kg kaina su nuolaida? Ačiū už ats.
Jadvyga,
straipsnio apačioje yra nuorodos į mūsų draugų e.parduotuves, kur galėsite įsigyti šių sėklų.
Laba, ar pries naudojant butina seklas nuplauti?
Labas,
patartina.
Bandau seklas,speju,patiks🙂
Labas,
mes irgi manome, kad patiks 🙂
Sveiki. Girdėjau, kad viena mėgėja tas sėklytes naudojo visame kame, ir ką, ištraukus dantį kraujas pasileido taip bėgt, kad teko kviest greitąją. Ar tai galėjo taip suskystint kraują šios mažos sėklytės?
Labas, Vida,
viskas, ko per daug, nėra gerai. Ar kaltos sėklos, ar ne, žino tik tavo minėta “mėgėja” ir specialistai, kurie ja užsiėmė.
Labai puikus straipsnis. Ačiū už gerą informaciją.
Laba diena,
Skaičiau jog patekusios sausos jos absorbuoja vandenį iš organizmo, išbrinksta, sulimpa ir gali įstrigti virškinamajame trakte.
Ar tikrai galima vartoti sėklas neišbrinkusias, pvz salotose? Ar tiesiog svarbu jas tolygiai paskirstyti, kad nesusidarytų gumulai?
ačiū už naudingą informaciją
nusipirkau maksimoj vadinasi ispanisko salavijio chia seklos ar tos pacios
Kiek daug gerų receptų iš chia. Būtinai išbandysiu. O maistinė vertė ir sėklų vertingumas nesumažėja jas sumalus? Ir gal galėtumėte pasiūlyti receptų vaikams su chia?
Sveiki, Arnai.
Dekoju uz issamu atsakyma.
Pagarbiai.
sveiki ar galiu istirpinti sau reikiama mase vandenyje ir saugoti ja saldytuve , tolimesniam vartojimui? jei taip tai kiek laiko ? :)) aciu
Labas, Pauliau, taip – gali, bet ilgai laikyti nerekomenduoju. Sausos čija sėklos gali stovėti ilgai, tačiau ne išmirkytos. Galbūt kelios dienos, sakyčiau. Visgi, mano asmenine nuomone, geriausia susimaišyti vieną porciją iš vakaro, o vartoti sekančią dieną.