Ar kada nors pagalvojai, kodėl suvalgius picą ar kitą daug druskos turintį patiekalą taip troškina?
Priežastis paprasta ir aiški – MINERALAI!
Trumpai paaiškinsiu kodėl. Vanduo sudaro apie 50-60 % žmogaus kūno masės, kurioje gausu mineralų, tokių kaip natris, natrio chloridas ar kalis. Didžioji dalis vandens ir mineralų yra tavo kūno ląstelėse, likusioji dalis – kraujo plazmoje ir limfos skystyje. Jeigu tam tikro mineralo koncentracija pasidaro per didelė, pavyzdžiui ląstelėje, ta pati ląstelė sugeria vandenį iš kitų kūno vietų ir taip sunormalizuoja buvusią mineralo koncentraciją.
Kalbant konkrečiai, kuomet suvalgai sūrią picą, natrio lygis kraujo plazmoje pasidaro per daug koncentruotas, todėl natrio lygio sunormalizavimui ir kraujo plazmos atskiedimui organizmas sugeria vandenį iš ląstelių. Automatiškai, be vandens likusios ląstelės greitai siunčia signalą smegenims, o pastarosios siunčią signalą atsigerti vandens.
Visgi, užteks apie picą, skaityk straipsnį toliau ir sužinosi daugiau apie pačius mineralus 🙂
Straipsnio pabaigoje – trumpa istorija apie tai, iš kur ir kaip apskritai atsiranda tie mineralai!
MINERALAI
Mineralai – tai ypač svarbios maistinės medžiagos, „puikiai sutariančios“ kartu su vitaminais ir užtikrinančios normalų organizmo funkcionavimą.
Mineralai yra vieni iš pagrindinių kaulų, dantų, raumenų, kraujo, audinių bei nervų ląstelių sudedamųjų dalių. Mineralų galima rasti įvairiuose produktuose – mėsoje, dribsniuose, daržovėse, vaisiuose, riešutuose, pieno produktuose. Mineralų taip pat galima gauti ir iš maisto papildų.
Mineralai skirstomi į dvi grupes:
Makromineralai
- Natris
- Druska (natrio chloridas)
- Kalis
- Kalcis
- Fosforas
- Magnis
- Siera
Šių mineralų žmogaus organizmui reikia pakankamai dideliais kiekiais.
Mikroelementai
- Geležis
- Cinkas
- Jodas
- Selenas
- Varis
- Manganas
- Fluoridas
- Chromas
- Molibdenas
Šių mineralų organizmui reikia žymiai mažesniais kiekiais.
MINERALAI, JŲ FUNKCIJOS IR ŠALTINIAI
NATRIS
FUNKCIJA: natris, natrio chloridas (druska) ir kalis yra trys pagrindiniai elektrolitai organizme. Natrio galima rasti kiekvienoje ląstelėje, jis padeda pernešti maistines medžiagas. Šis mineralas prisideda prie normalaus organizmo ląstelių vystymosi bei funkcionavimo. Natris taip pat reguliuoja skysčių lygį, raumenų susitraukimą bei atpalaidavimą, kraujospūdį. Galiausiai, natris padeda skrandžiui gaminti sultis, kurių dėka maistas skaidomas iki organizmo pasisavinamų maistinių medžiagų.
KUR GAUTI: geriausias natrio šaltinis yra paprasčiausia stalo druska. Nedidelių kiekių natrio galima gauti iš burokėlių, salotų bei pieno produktų. Greitas maistas dažniausiai turi itin didelius šio mineralo kiekius. Per didelis natrio kiekis organizme nėra naudingas, tad greitu maistu mėgaukis atsakingai.
DRUSKA (NATRIO CHLORIDAS)
FUNKCIJA: natrio chloridas yra mineralas elektrolitas. Kadangi žmogus sudarytas daugiausiai iš vandens, chlorido galima rasti praktiškai visose organizmo ląstelėse. Chloridas, pernešdamas maistines medžiagas po visą organizmą, padeda vykti virškinimo procesams. Be to, su chloridu puikiai sąveikauja kalis ir natris, taip dar labiau pagerindami virškinimo procesus.
KUR GAUTI: pats paprasčiausias chlorido šaltinis yra druska. Taip pat chlorido yra alyvuogėse, salotose, pomidoruose. Jeigu ruošiesi vartoti chlorido papildus, pasikonsultuok su savo šeimos gydytoju. Per didelis chlorido kiekis gali smarkiai sumažinti skysčių kiekį organizme.
KALIS
FUNKCIJA: kalis, kartu su natriu ir chloridu, yra vienas svarbiausių mineralų. Kalis atlieka ir elektrolito funkciją: perneša maistines medžiagas per ląsteles. Visgi, šio mineralo „atsakomybė“ yra gerokai didesnė: kalis palaiko skysčių lygį, širdies ritmą ir kraujospūdį, padeda raumenims susitraukti ir atsipalaiduoti, perneša nervinius impulsus bei sunormalizuoja rūgštingumą.
KUR GAUTI: įprastai kalio gauni pakankamai, jeigu tavo mityba yra subalansuota. Daugiausiai kalio yra paukštienoje, žuvyje, citrusiniuose vaisiuose, pomidoruose, brokoliuose, pieno produktuose bei žaliose daržovėse. Pomidorų, obuolių sultys bei pienas – taip pat puikūs kalio šaltiniai. Kalis puikiai dera su vitaminu C bei kalciu. Sukomponuok šias medžiagas maksimaliam efektui!
KALCIS
FUNKCIJA: kalcis yra dažniausiai sutinkamas mineralas žmogaus organizme. Šis mineralas padeda raumenims susitraukti, lengvina jų judėjimą. Kalcis taip pat padeda pernešti nervinius impulsus bei palaiko hormonų balansą. Visgi, svarbiausia kalcio funkcija yra kaulų struktūros palaikymas. Su metais organizmas reikalauja vis daugiau kalcio.
KUR GAUTI: pagrindinis kalcio šaltinis yra pieno produktai – pienas bei jogurtas. Šio mineralo taip pat galima rasti žuvyje, kopūstuose, brokoliuose bei tofu. Vitaminas D padeda geriau pasisavinti kalcį.
FOSFORAS
FUNKCIJA: fosforas yra būtinas mineralas normaliam žmogaus organizmo funkcionavimui. Jis reikalingas kiekvienai ląstelei ir yra kaupiamas kauluose, DNR bei ląstelių membranose. Šis mineralas atlieka svarbų vaidmenį vystymosi bei augimo procesuose, ypač kaulų bei dantų. Būtent todėl jo sankaupos ten yra didžiausios. Fosforas taip pat dalyvauja medžiagų apykaitoje, ypač B grupės vitaminų konversijoje į energiją.
KUR GAUTI: valgant įvairius maisto produktus fosforo gaunama pakankamai. Jeigu nori fosforo gauti papildomai, koncentruokis į moliūgų sėklas bei žiedinius kopūstus.
MAGNIS
FUNKCIJA: šio mineralo žmogaus kūne galima rasti apie 25 gramus. Gausiausiai magnis randamas kauluose, tačiau jo galima aptikti ir kraujyje bei raumenyse. Magnis – tai vienas daugiausiai įvairių funkcijų žmogaus organizme atliekantis mineralas. Magnis palaiko širdies ritmą, raumenų atpalaidavimą bei normalizuoja kraujospūdį. Vartojant prieš miegą, magnis padeda atsipalaiduoti, gali pagerinti miego kokybę.
KUR GAUTI: magnio galima gauti iš migdolų, žemės riešutų, bananų, avokadų, sojų bei kruopų. Magnio papildai yra vieni populiariausių ir plačiausiai vartojamų.
SIERA
FUNKCIJA: siera yra kai kurių organizme esančių aminorūgščių sudedamoji dalis. Siera atsakinga už baltymų sintezę, taip pat už kelias enzimų reakcijas. Siera padeda gaminti kolageną – jungiamuosius audinius, ląstelių struktūrą bei arterijų sieneles formuojančią medžiagą. Be to, siera naudinga plaukams, nagams bei odai.
KUR GAUTI: siera randama gausiai baltymų turinčiuose gyvūlinės kilmės produktuose, tokiuose kaip pieno produktai, kiaušiniai, jautiena, vištiena ir jūros gėrybės. Dar konkrečiau, kiaušinio trynys yra gausiausias sieros šaltinis.
GELEŽIS
FUNKCIJA: geležis funkcionuoja kaip žmogaus organizmo „transportas“. Šis mineralas padeda pernešti deguonį iš plaučių į raudonuosius kraujo kūnelius, be to, geležis padeda atsikratyti tokių atliekų kaip anglies dioksidas. Didžiausia geležies koncentracija, savaime suprantama, yra raudonuosiuose kraujo kūneliuose.
KUR GAUTI: geležies galima gauti tiek iš gyvulinės, tiek iš augalinės kilmės maisto produktų. Įprastai gyvulinės kilmės produktuose esanti geležis yra lengviau pasisavinama. Visgi, sukomponavus augalinės kilmės produktuose esančią geležį su vitaminu C pasisavinamas tampa ne ką prastesnis.
CINKAS
FUNKCIJA: nors žmogaus organizmui šio mineralo reikia nedidelių kiekių, jo svarba yra milžiniška. Cinkas stiprina imuninę sistemą, skatina augimą ir vystymąsi, skatina testosterono gamybą, gerina spermos kokybę. Cinkas randamas kiekvienoje organizmo ląstelėje, taip pat akyse, plaukuose, naguose, odoje bei prostatoje.
KUR GAUTI: norint užtikrinti, kad tavo organizmas gautų pakankamai cinko, reikia valgyti daug baltymų turinčius maisto produktus. Štai keletas pavyzdžių: pilno grūdo kruopos, riešutai, jūros gėrybės, žuvis bei paukštiena. Norintiems papildomai vartoti cinką, jo papildų galima įsigyti be recepto.
JODAS
FUNKCIJA: mikroelementas, atliekantis daug svarbių funkcijų. Be jodo organizmas negalėtų gaminti skydliaukės hormonų. Pastarieji atsakingi už augimą, kūno temperatūros reguliavimą, ląstelių gamybą bei medžiagų apykaitą.
KUR GAUTI: jodas yra cheminis elementas, kurio žmogaus organizmas pats pasigaminti nesugeba. Dėl šios priežasties subalansuota mityba yra ypač svarbi. Paprasčiausias jodo šaltinis – tai stalo druska. Jodo taip pat randama pieno produktuose, jūros gėrybėse (ypač ešeriuose, menkėse), pupelėse.
SELENAS
FUNKCIJA: selenas yra mikroelementas, susijęs su skydliaukės funkcija. Negana to, šis mineralas padeda organizmui kovoti su įvairiomis infekcijomis, stimuliuoja antikūnus. Selenas taip pat yra puikus antioksidantas, padedantis kovoti su senėjimu.
KUR GAUTI: daugiau seleno gaunama iš augalinės kilmės maisto produktų – riešutų, pilno grūdo duonos. Seleno taip pat gausu pieno produktuose bei krevetėse.
VARIS
FUNKCIJA: varis yra dar vienas mikroelementas, atliekantis daug gyvybiškai svarbių funkcijų. Varis skatina audinių vystymąsi, gerina kraujotaką bei stiprina kaulus. Siekdami maksimalaus efekto, vartokite varį kartu su geležimi, nes esant vieno mineralo trūkumui, sutrinka ir kito balansas. Varis kaupiamas raumenyse, kepenyse bei smegenyse.
KUR GAUTI: vario gausu jūros gėrybėse, riešutuose, vaisiuose bei daržovėse. Taip pat vario galima gauti iš juodųjų pipirų. Jeigu tau pasireiškia anemija, artritas ar kaulų retėjimas, ne pro šalį būtų vartoti vario maisto papildus.
MANGANAS
FUNKCIJA: mangano žmogaus organizmui reikia itin nedidelio kiekio. Šis mineralas kaupiamas kepenyse, inkstuose bei kauluose. Manganas atsakingas už antioksidantų gamybą bei nervų sistemos kontrolę. Mangano trūkumas pasireiškia itin retai. Dažniausiai jis gręsia nėščiosioms bei krūtimi maitinančios moterims.
KUR GAUTI: mangano gausu lapinėse daržovėse. Kiti mangano šaltiniai – tai sėklos, arbata, pilno grūdo kruopos bei ankštinės daržovės.
FLUORIDAS
FUNKCIJA: plačiausiai fluoridas naudojamas dantims stiprinti bei saugoti juos nuo karieso.
KUR GAUTI: fluorido pakankamai gauname iš geriamo vandens bei dantų pastos. Fluorido papildai yra receptiniai, dėl galimo jų perdozavimo.
CHROMAS
FUNKCIJA: nors chromas yra mikroelementas (vartojamas mažais kiekiais), jis turi didelę svarbą žmogaus organizmui. Chromas padeda palaikyti gliukozės balansą, skaidyti riebalus bei subalansuoti insulino lygį. Ši maistinė medžiaga skatina energijos apykaitą, todėl dažnai sutinkama svorio metimui skirtų maisto papildų sudėtyse.
KUR GAUTI: chromo papildų galima įsigyti vaistinėje, be recepto. Visgi, dėl optimaliausio vartojimo reikėtų pasikonsultuoti su šeimos gydytoju. Štai tokie maisto produktai turi chromo: bagetės, jautiena, brokoliai, vynuogių sultys, žalieji žirneliai bei kalakuto krūtinėlė.
MOLIBDENAS
FUNKCIJA: dar vienas mineralas, kurio žmogaus organizmui reikia visiškai nedidelių kiekių. Pagrindinė molibdeno funkcija – tai pagalba virškinant produktus su konservantais. Molibdenas padeda organizmui atsikratyti toksinėmis suvirškintų konservantų atliekomis. Taip pat molibdenas siejamas su sveika ląstelių funkcija.
KUR GAUTI: molibdeno lengva gauti tiesiog valgant kasdienį maistą. Ypač daug šio mineralo galima gauti iš lapinių daržovių, mėsos, sūrio bei pieno produktų. Molibdeno trūkumas pasireiškia itin retai.
APIBENDRINIMAS
Mineralai iš esmės sujungia tave su Žeme. Skaitant straipsnį pastebėjai, jog mineralų gausu augaluose, mėsoje, pieno produktuose.
Tačiau kaip jie ten atsiranda?
Didžioji dalis mineralų yra žemės plutoje ir kalnuose – būtent uolos ir gruntas yra puikus mineralų šaltinis.
Visgi, UOLIENŲ VALGYTI NEREKOMENDUOJU 🙂
Laikas bei gamtos jėgos pamažu suskaido uolienas ir kitas mineralų turinčias natūralias medžiagas, pavyzdžiui gruntą. Tuomet augalai savo šaknų pagalba tuos mineralus pasisavina. Kuomet valgai dirvožemyje augančius augalus ar tuos augalus valgančius gyvūnus, tuos pačius mineralus pasisavini ir tu.
Yra ypač svarbu palaikyti subalansuotą mineralų lygį organizme. Tą padaryti galite valgydami įvairius bei maistingus produktus.
Esant mitybos spragoms ar nepilnaveriškai mitybai, kas šiais laikais yra ypač dažnas reiškinys, nėra visiškai nieko blogo profilaktiškai suvartoti multivitaminų bei mineralų kompleksą. Štai keletas laiko patikrintų, puikiai įsisavinamų bei piniginei draugiškų produktų:
Be to, jeigu intensyviai dirbi ar sportuoji, vitaminų bei mineralų poreikis tik didėja.
Pasidomėk apie mineralus papildomai
Ar esi susidūręs su mineralų trūkumu? Galbūt turi gyvenimiškos patirties? Padiskutuokime komentaruose 🙂
Patiko straipsnis, skaičiau su malonumu :)) valgydama maistą prisiminsiu kas naudinga
Smagu, jog patiko, Rima!