Organizmo valymas arba detoksikacija – itin dažna bei žmonių susirūpinimą kelianti problema.
Organizmą išvalančios dietos šiuo metu populiarios kaip niekada ankščiau. Teigiama, jog pastarosios padeda išvalyti kraują bei pašalinti žalingus toksinus iš organizmo.
Visgi, nėra visiškai aišku ar šios organizmą valančios arba trumpiau detoksikuojančios dieta veikia. Dėl šios priežasties straipsnyje paaiškinsiu apie tai plačiau.
ORGANIZMO VALYMAS ARBA DETOKSIKACIJA – KAS TAI?
Detoksikacija – tai trumpos trukmės, specialiai subalansuota dieta, kurios pagalba siekiama pašalinti toksinus iš organizmo.
Toksinai – tai įprastai žmogaus organizme ir jo ląstelėse susidarančios nuodingos medžiagos.
Įprasta organizmo valymo dieta susijusi su pasninkavimu. Dažniausiai tokio tipo dietose vyrauja tik vaisiai, daržovės, vaisių sultys ar vanduo. Kartais organizmo valymas atliekamas įvairių žolelių, arbatų, maisto papildų, skrandžio valymo ar klizmos pagalba.
Teigiama, jog tokio tipo dietos padeda:
- Aprūpinti organizmą naudingomis maistinėmis medžiagomis
- Pagerinti kraujo apytaką
- Pasninkavimo pagalba suteikti poilsio organams
- Priversti kepenis šalinti toksinus
- Skatinti toksinų pasišalinimą per išmatas, šlapimą ir prakaitą
Organizmo valymo terapijos dažnai rekomenduojamos dėl itin plataus toksiškų chemikalų paplitimo aplinkoje bei maisto produktuose.
Toksiškų chemikalų pavyzdžiai:
- Sintetiniai chemikalai
- Sunkieji metalai
- Teršalai
- Kiti žalingi junginiai
Be to, teigiama, jog detoksikacijos dietos padeda išspręsti arba sumažinti įvairias problemas:
- Alergijas
- Autoimunines ligas
- Lėtinį nuovargį
- Nutukimą
- Organizmo uždegiminius procesus
- Pilvo pūtimą
- Virškinimo sutrikimus
Visgi, būtina pabrėžti, jog trūksta mokslinių tyrimų su žmonėmis, jog 100 % būtų galima patvirtinti visus aukščiau išvardintus detoksikacijos privalumus (1, 2).
Įsiminkite: organizmo valymas arba detoksikacija – tai trumpos trukmės procedūra, kurios pagalba siekiama pašalinti toksinus iš organizmo. Teigiama, jog detoksikacija padeda išspręsti įvairius sveikatos sutrikimus.
KAIP IŠVALYTI ORGANIZMĄ: 9 DAŽNIAUSIAI PASITAIKANČIOS DETOKSIKACIJOS SĄLYGOS
Yra daug įvairių būdų organizmui išvalyti – pradedant visišku badavimu ir sulčių dietomis bei baigiant paprastu mitybos koregavimu.
Štai 9 dažniausiai pasitaikančios detoksikacijos sąlygos. Dažniausiai detoksikacijos dietos turi bent 1 iš šių savybių (3):
- Gausus vaisių ir daržovių sulčių, kokteilių, vandens bei arbatos vartojimas
- Įvairių žolelių turinčių maisto papildų vartojimas
- Klizma
- Laisvinamųjų vaistų vartojimas
- Pasninkavimas, kurio trukmė 1-3 dienos
- Reguliari fizinė veikla
- Skrandžio valymas
- Sunkiųjų metalų, teršalų bei alergenų turinčių maisto produktų atsisakymas
- Tik specifinių gėrimų, pavyzdžiui vandens su druska ar citrinų sulčių, vartojimas
- Visiškas kavos, alkoholio, tabako ir cukraus atsisakymas (beje, aš esu sugalvojęs trumpinį – CATS (angl. katės) – COFFEE, ALCOHOL, TOBACCO and SUGAR.
- Visų maisto produktų, turinčių bet kokių alergenų, atsisakymas
Skirtingos organizmo valymo dietos skiriami intensyvumu ir trukme.
Įsiminkite: yra daug įvairių organizmo valymo būdų. Kai kurie jų susiję su pasninkavimu, specifinių maisto produktų vartojimu, žalingų ingredientų atsisakymu ar maisto papildų vartojimu.
AR APSKRITAI REIKIA VALYTI ORGANIZMĄ?
Organizmo valymo dietos retai akcentuojamos į vieną konkretų toksiną. Iš tikrųjų, yra nedaug įrodymų, jog detoksikacija padeda apskritai pašalinti toksinus.
Be to, taip pat nėra jokių įrodymų, jog žmogaus organizme apskritai yra daug toksinų ir juos reikia pašalinti.
Tavo organizmas, iš tikrųjų, sugeba išsivalyti pats. Išsivalymo procesas vyksta per išmatas, šlapimą ir prakaitą. Kepenys neutralizuoja toksiškas medžiagas ir pasirūpina, jog pastarosios būtų pašalintos iš organizmo (4, 5, 6, 7).
Nepaisant to, yra keletas chemikalų, kurių taip lengvai iš organizmo nepašalinsite (8, 9, 10, 11):
- Bisfenolis A
- Patvarūs organiniai teršalai
- Phtalatai
- Sunkieji metalai
Šios medžiagos yra linkusios kauptis riebalų audiniuose ir kraujyje, todėl jų pašalinimas gali užtrukti labai ilgi – netgi ištisus metus (12, 13, 14).
Visgi, turiu tave nuraminti, nes šios medžiagos šiandieniniuose produktuose, kuriuos kiekvieną dieną valgai ar naudoji, yra pašalinamos arba smarkiai sumažinamos(15).
Įsiminkite: detoksikacijos dietos retai akcentuojamos į specifinius toksinus. Be to, nėra svarių įrodymų, jog organizmo valymo dietos apskritai reikalingos. Tavo organizmas pats savaime sugeba išsivalyti.
ORGANIZMO VALYMAS DIETA – AR VERTA?
Kai kurie žmonės teigia, jog detoksikacijos metu ir po jos yra energingesni ir dėmesingesni.
Visgi, tokia savijauta gali pasireikšti ne dėl pačio detoksikacijos proceso, o apdirbto maisto, alkoholio ir kitų žalingų medžiagų atsisakymo. Be to, gali būti, jog gauni vitaminus ir mineralus, kurių ankščiau tavo organizmui trūko.
Iš kitos pusės, kai kurie žmonės organizmo valymo metu skundžiasi negalavimu.
Yra įrodymų, jog chlorella, kai kurios vaisių rūgštys bei pektinas gali pašalinti toksiškus metalus ir organinius teršalus (2).
ORGANIZMO VALYMAS IR SVORIO METIMAS
Tik keli moksliniai tyrimai patvirtino detoksikacijos dietų veiksmingumą (2).
Nors kai kurie žmonės organizmo valymo dietos metu labai greitai numeta svorį, tai dažniausiai atsitinka dėl organizmo skysčių ir angliavandenių atsargų praradimo. Šiuo atveju, detoksikacijos dietai pasibaigus, svoris pakankamai greitai grįžta į pradinę padėtį.
Visgi, yra pavyzdžių, kuomet organizmo valymo dieta tikrai veikia. Buvo atliktas mokslinis tyrimas Korėjoje gyvenančiomis moterimis, kurio metu korėjietės 7 dienas vartojo tik organinius klevų bei palmių sirupus bei citrinų sultis. Ši dieta ženkliai sumažino (16):
- Kūno svorį
- Kūno masės indeksą (KMI)
- Riebalų procentą
- Liemens bei klubų proporcijas
- Liemens apimtį
- Uždegiminius procesus
Jeigu organizmo valymo dietos metu smarkiai ribojamos kalorijos, tuomet tokia dieta tikrai turėtų padėti numesti svorio bei pagerinti medžiagų apykaitą. Visgi, tikriausiai šie rezultatai nebus ilgalaikiai, nebent tuo pačiu metu pakeisite savo gyvenimo ir mitybos įpročius.
Įsiminkite: trūksta detoksikacijos dietų veiksmingumą patvirtinančių tyrimų. Visgi, kai kurie tyrimai įrodo, jog organizmo valymo dietos gali trumpalaikėje perspektyvoje sumažinti svorį.
DETOKSIKACIJA, PASNINKAVIMAS IR STRESAS
Kai kurios detoksikacijos dietų rūšys veikia taip pat kaip trumpos trukmės ar protarpinis pasninkavimas.
Trumpos trukmės pasninkavimas gali pagerinti jautrumą leptinui ir insulinui (17, 18). Tai gali padidinti energingumą bei sumažinti diabeto riziką.
Visgi, detoksikacijos dietos ne visiems veikia taip, kaip papasakojau ankščiau. Su moterimis atlikti moksliniai tyrimai rodo, jog 48 valandų pasninkavimas bei 3 savaičių sumažintas kalorijų suvartojimas gali padidinti streso hormonų išsiskyrimą (19, 20).
Taigi, pasninkavimo dietos gali tapti streso pilna patirtimi. Dažnai pasireiškia ypač didelis potraukis saldumynams bei didelis alkio jausmas (21, 22).
Įsiminkite: kai kurios organizmo valymo dietos yra panašios į pasninkavimo režimą, kuris tam tikrais atvejais gali padėti sveikatai.
7 BŪDAI TOKSINAMS PAŠALINTI
Pašalinti organizme galimai esančius toksinus galite (4):
- Atsisakydami apdirbtų maisto produktų
- Gerdami vandenį ir žaliąją arbatą
- Pasistengdami išvengti streso bei tinkamai išsimiegodami
- Reguliariai sportuojami ir prakaituodami
- Sudegindami riebalus ir taip pašalindami juose besikaupiančius toksinus
- Valgydami neapdirbtą, maistingą ir sveiką maistą
- Vengdami sunkiųjų metalų bei patvarių organinių teršalų
Laikydamiesi aukščiau išvardintų taisyklių ne tik pašalinsite toksinus, bet ir apskritai pagerinsite savo sveikatą.
Įsiminkite: kai kurie organizmo valymo dietų bruožai, pavyzdžiui aplinkos toksinų vengimas, sportas, kokybiškas maistas, vanduo, streso ribojimas ar atsipalaidavimas, gali pašalinti toksinus ir pagerinti sveikatą.
AR ORGANIZMO VALYMAS YRA SAUGUS?
Prieš pradedant detoksikacijos procedūrą, visų pirma rekomenduoju pasitarti su tai išmanančiu specialistu ar bent jau šeimos gydytoju.
Organizmo valymo dietos gali turėti neigiamų padarinių. Apie tai papasakosiu plačiau.
- GRIEŽTAS KALORIJŲ APRIBOJIMAS
Kai kurios organizmo valymo dietos veikia pasninkavimo arba griežto kalorijų apribojimo principu. Trumpos trukmės pasninkavimas ir kalorijų ribojimas gali pasireikšti nuovargiu, irzlumu ir sunkumu kvėpuoti.
Be to, ilgos trukmės pasninkavimas gali sukelti dar rimtesnius sutrikimus: energijos stygių, vitaminų ir mineralų nepakankamumą, atitinkamai ir elektrolitų disbalansą organizme (23).
Galiausiai, detoksikacijos metu kartais rekomenduojamas skrandžio valymas gali sukelti dehidrataciją, mėšlungį, pilvo pūtimą, pykinimą ir vėmimą.
- PERDOZAVIMAS
Kai kurios organizmo valymo dietos susijusios su laisvinamųjų vaistų, diuretikų, maisto papildų ar net vandens perdozavimu.
Neretai organizmo valymui skirtų maisto produktų efektyvumas neturi jokio mokslinio pagrindimo. Blogiausiu atveju, organizmo valymui skirti produktai neatitinka etiketėje nurodomų ingredientų. Tai gali privesti prie perdozavimo bei rimtų problemų (24).
KAS TURĖTŲ VENGTI DETOKSIKACIJOS?
Kai kurie žmonės apskritai turėtų vengti bet kokios detoksikacijos programos ar kalorijų ribojimo, bent jau iš pradžių nepasikonsultavę su gydytoju.
Organizmo valymo turėtų vengti:
- Diabetu sergantys ar valgymo sutrikimų turintys žmonės
- Nėščios bei maitinančios moterys
- Dėl prastos mitybos nusilpę žmonės
- Paaugliai
- Problemų su cukraus kiekiu kraujyje turintys žmonės
- Senjorai
- Vaikai
Įsiminkite: detoksikacijos programos gali smarkiai sumažinti energijos lygį bei maistinių medžiagų pasisavinimą. Kai kurie organizmo valymui naudojami produktai taipogi gali būti kenksmingi. Kai kurios žmonių grupės apskritai turėtų vengti organizmo valymo.
NEKIŠK „ŠLAMŠTO“ Į SAVO KŪNĄ
- Žmonės nuolatos susiduria su toksinėmis medžiagomis.
- Daugumoje atvejų tavo organizmas puikiai atlieka savo darbą ir pašalina kenksmingas medžiagas pats.
- Jeigu organizmo valymo dieta padeda tau maitintis geriau bei jaustis sveikiau, tuomet tai tikriausiai verta.
- Visgi, tai tikriausiai neturi nieko bendro su toksinų pašalinimu. Dažniausiai tai susiję su mažesniu suvalgomu prasto maisto kiekiu.
Jeigu norite išvalyti savo organizmą, tikriausiai žymiai protingiau būtų ne vadovautis organizmo valymo dietomis, o atsisakyti prastų įpročių – greito maisto valgymo, rūkymo, alkoholio vartojimo ir pan.
Jeigu nėra „TOKSIKACIJOS“, tai nereikia ir DETOKSIKACIJOS!
Daugiau tokiu straipsniu! Puikiai.
Labas, Milda,
ačiū! Su laiku tokių straipsnių bus vis daugiau ir daugiau 🙂