Tikriausiai jau girdėjai apie akcija „PENKI PER DIENĄ“. Taip, 5 vaisiai ir daržovės per dieną. Ne 5 alaus bokalai, ne 5 cigaretės, o 5 VAISIAI IR DARŽOVĖS.
Visgi, mano nuomone, 5 vienetai yra minimalus kiekis, todėl atmeskime daržoves ir pasilikime tik prie vaisių.
Reguliarus vaisių vartojimas yra naudingas tavo sveikatai.
Visgi, ne visi vaisiai yra vienodi – vieni maistingesni, kiti – ne tokie maistingi. Vieni yra ypač naudingi sveikatai, kiti – kur kas mažiau.
Perskaitęs straipsnį sužinosi 20 sveikiausių bei maistingiausių vaisių pasaulyje.
1. GREIPFRUTAI
Greipfrutas – vienas sveikiausių citrusinių vaisių.
Negana to, jog greipfrutuose gausu vitaminų ir mineralų, šie vaisiai taip pat gali padėti numesti svorio bei sumažinti jautrumą insulinui. Būtent nuo padidėjusio jautrumo insulinui kyla įvairios problemos, o dažniausia iš jų – 2 tipo diabetas.
Internete galima rasti su greipfrutų nauda susijusių mokslinių tyrimų:
- Tyrime dalyvavo 91 žmogus. Vieni valgė greipfrutą prieš valgį, tuo tarpu kiti – ne. Tyrimas parodė, jog greipfrutą valgiusieji žmonės numetė 1,3 kilogramo daugiau svorio.
- To pačio tyrimo metu buvo prieita išvada, jog greipfrutą valgiusieji žmonės sugebėjo sumažinti insulino lygį bei atsparumą.
Be to, reguliarus greipfrutų vartojimas gali sumažinti cholesterolio kiekį ir apsaugoti nuo akmenų susidarymo inkstuose (2, 3, 4).
Įsiminkite: greipfrutai yra labai maistingi. Reguliarus šių vaisių vartojimas gali padėti sumažinti cholesterolio lygį, jautrumą insulinui bei akmenų susidarymą inkstuose. Greipfrutai, be to, yra naudingi svorio metimui.
2. ANANASAI
Ananasai yra SUPER ŽVAIGŽDĖS tarp tropinių vaisių.
- Ananasuose gausu vitamino C ir mangano (5).
- Be to, šiuose vaisiuose yra bromelaino – virškinimo enzimo, padedančio suvirškinti baltymus, bei turinčio uždegimą mažinančių savybių (6).
Moksliniai tyrimai su gyvūnais įrodė, jog bromelainas gali apsaugoti nuo vėžio bei navikų vystymosi (7, 8).
Įsiminkite: ananasuose gausu vitamino C ir mangano. Be to, ananasai, dėl juose esančio bromelaino, gali sumažinti uždegiminius procesus bei vėžio riziką.
3. AVOKADAI
Mūsų tinklaraštyje gali paskaityti atskirą straipsnį apie avokadus.
Be to, kai kuriems žmonėms sunku patikėti, jog avokadas yra VAISIUS, o ne daržovė.
Dauguma vaisių savo sudėtyje turi daug angliavandenių, tuo tarpu avokaduose yra mažai angliavandenių ir daug gerųjų riebalų.
Didžiąją dalį avokaduose esančių gerųjų riebalų sudaro oleino rūgštis, kuri priklauso omega 6 riebalų grupei ir gali sumažinti uždegiminius organizmo procesus bei pagerinti širdies sveikatą (9, 10).
Be to, neskaitant gerųjų riebalų, avokaduose taip pat gausu kalio, skaidulų ir magnio (11).
Vienas avokadas turi 28 % rekomenduojamos paros normos kalio. Pakankamas kalio suvartojimas siejamas su žemesniu kraujo spaudimu bei mažesne insulto rizika (11, 12).
Įsiminkite: avokaduose gausu kalio bei gerųjų riebalų, kurie gali pagerinti širdies sveikatą.
4. MĖLYNĖS
Mėlynės yra labai maistingos – jose gausu skaidulų, vitamino C ir K bei mangano (13).
Nemažiau svarbu tai, jog mėlynėse yra ypač daug antioksidantų. Mėlynės yra laikomos vienu daugiausiai antioksidantų turinčiu vaisiumi (14).
Antioksidantai gali sumažinti širdies ligų, diabeto bei Alzheimerio riziką (15). Be to, mėlynės gali sustiprinti imuninę sistemą.
Mokslinio tyrimo metu buvo prieita išvada, jog reguliarus mėlynių valgymas padeda padidinti nuo oksidacinio streso bei infekcijų apsaugančias ląsteles (16).
Be to, antioksidantai yra naudingi ir smegenims. Reguliariai mėlynes valgantys vyresnio amžiaus žmonės netgi gali pagerinti atmintį (17, 18).
Įsiminkite: mėlynėse gausu antioksidantų bei imunitetą stiprinančių ir nuo įvairių ligų apsaugančių maistinių medžiagų.
5. OBUOLIAI
Obuoliai – labai lietuviški vaisiai, tačiau ne kiekvienas jų suvalgome pakankamai. O gaila..
Nepaisant obuolių populiarumo, jie yra labai maistingi.
Obuoliuose gausu (19):
- Skaidulų
- Vitamino C
- Kalio
- Vitamino K
- B grupės vitaminų
Remiantis moksliniais tyrimais, obuoliuose esantys antioksidantai gali pagerinti širdies sveikatą bei sumažinti 2 tipo diabeto, vėžio bei Alzheimerio riziką (20, 21, 22, 23).
Be to, obuoliuose gausu pektino – prebiotiko, pagerinančio virškinimą bei medžiagų apykaitos veiklą (25, 26).
Įsiminkite: obuoliai yra labai maistingi. Juose esančios maistinės medžiagos, antioksidantai bei skaidulos gali pagerinti virškinimą bei sumažinti įvairių ligų riziką.
6. GRANATAI
Granata tave tikrai „susprogdins“ savo maistinių medžiagų gausa.
Nepaisant granatose esančių maistinių medžiagų, jose yra ir labai naudingų augalinių junginių.
Sunku patikėti, jog granatose yra 3 kartus daugiau antioksidantų nei žaliojoje arbatoje bei raudoname vyne (27).
Remiantis moksliniais tyrimais, granatos turi uždegimą mažinančių savybių bei gali sumažinti susirgimo vėžiu riziką (28, 29, 30).
Įsiminkite: granatai yra labai naudingi sveikatai. Juose gausu nuo uždegiminių procesų bei įvairių ligų apsaugoti galinčių antioksidantų bei augalinių junginių.
7. MANGAI
Mangai – puikus vitamino C šaltinis. Juose taipogi gausu naudingų skaidulų.
Be to, mangai turi antioksidacinių bei anti-uždegiminių savybių, kurios gali sumažinti įvairių ligų riziką (31, 32).
Remiantis moksliniais tyrimais su gyvūnais, mangai gali padėti apsisaugoti nuo diabeto (31, 33).
Įsiminkite: manguose yra vitamino C ir skaidulų. Be to, šiuose vaisiuose gausu antioksidacinių bei anti-uždegiminių savybių turinčių augalinių junginių.
8. BRAŠKĖS
Braškės, braškės, braškės.. oi, kokios jos skanios, ypač iš močiutės daržo.
Visgi, ne tik skanios, bet ir maistingos. Braškės pasižymi gausiu vitamino C, mangano, folio rūgšties bei kalio kiekiu (34).
Lyginant su kitais vaisiais, braškės turi pakankamai žema glikeminį indeksą (GI). Glikeminis indeksas parodo, kaip greitai maisto produktas pakelia cukraus kiekį kraujyje. Paprastai tariant, kuo žemesnis GI, tuo geriau. Taigi, braškės tikrai neturėtų sukelti nereikalingų cukraus kiekio šuolių kraujyje ar svorio prieaugio (35, 36).
Panašiai kaip ir kitos uogos, braškėse taipogi yra antioksidantų, kurie gali sumažinti įvairių lėtinių ligų riziką (37).
Taip pat kaip ir su ananasais, moksliniai tyrimai su gyvūnais įrodė, jog braškės gali apsaugoti nuo vėžio bei navikų vystymosi (38, 39).
Įsiminkite: braškėse yra keletas maistinių medžiagų bei antioksidantų. Braškės gali padėti sureguliuoti cukraus kiekį kraujyje bei sumažinti tam tikrų ligų riziką.
9. SPANGUOLĖS
Šios rūgščios, raudonos uogos taip pat turi daug teigiamų savybių sveikatai. Ne veltui žmonės perka spanguoles sezono metu ir kaip žiurkėnai kaupia jas žiemai 🙂
Spanguolėse gausu vitamino C, E, K1, mangano ir vario (40).
Spanguolėse taip pat yra pakankamas antioksidantų kiekis (41, 42). Apie antioksidantų poveikį organizmui pasakoti tikriausiai jau nebeverta.
Visgi, spanguolės yra šiuo tuo unikalios ir skiriasi nuo kitų šiame straipsnyje paminėtų vaisių. Spanguolių sultys ir ekstraktai gali apsaugoti nuo šlapimo trakto infekcijų (43, 44).
Įsiminkite: spanguolėse yra naudingų vitaminų, mineralų ir antioksidantų. Šiose uogose taipogi yra augalinių junginių, galinių padėti apsisaugoti nuo šlapimo trakto infekcijų.
10. CITRINOS
Tikriausiai kiekvienas žinome, jog citrinose gausu vitamino C.
Citrinos gali būti naudingos kenksmingiems kraujo lipidams bei kraujo spaudimui mažinti (45, 46). Šios savybės tiesiogiai susijusios su gera širdies sveikata.
Be to, remiantis su gyvūnais atliktais moksliniais tyrimais, citrinose esantys augaliniai junginiai gali padėti nepriaugti nepageidaujamo svorio (47, 48).
Kitų tyrimų pagalba buvo prieitos išvados, jog citrinų sultys galimai turi savybę sumažinti ar pašalinti inkstų akmenis (49).
Įsiminkite: citrinose, kaip jau tikrai žinote, gausu vitamino C ir augalinių junginių, kurie gali padėti širdžiai, svorio metimui bei apsaugai nuo akmenų susidarymo inkstuose.
11. DURIANAI
Viena kartą esu valgęs durianą. Visgi, kvapas tikrai ne koks – valgiau juos užsikimšęs nosį 🙂 skonis specifinis, tačiau kur kas geresnis už kvapą.
Durianas vadinamas „VAISIŲ KARALIUMI“. Šiame vaisiuje yra šių medžiagų (50):
- B grupės vitaminų
- Folio rūgšties
- Magnio
- Mangano
- Vario
- Vitamino C
Be to, durianuose sutinkami keli augaliniai junginiai, kurie veikia kaip antioksidantai (51).
Įsiminkite: durianuose gausu organizmui naudingų maistinių medžiagų bei augalinių junginių.
12. ARBŪZAI
ArbūzaI, mano nuomone, yra vieni iš skaniausių vaisių. Kaip smagu karštą vasaros dieną atsigaivinti saldžiu arbūzu – jis pamaitina ne tik kūną, bet ir sielą 🙂
Arbūzuose yra vitamino A ir C. Be to, juose yra keletas svarbių antioksidantų, tokių kaip likopenas, karotenoidai ir kukurbitacinas E.
- Likopeno vartojimas siejamas su sumažėjusia virškinimo sistemos vėžio rizika, tuo tarpu kukurbitacinas E gali sustabdyti navikų augimą (52, 53).
Be to, likopeno turintys maisto produktai gali padėti sumažinti kraujo spaudimą ir cholesterolį (52).
Galiausiai, pati mano mėgstamiausia arbūzų savybė yra ta, jog šis vaisius savyje turi daugiausiai vandens. Net 92 % arbūzo svorio sudaro vanduo, o tai suteikia sotumo jausmą ir puikiai atgaivina karštomis vasaros dienomis (52).
Įsiminkite: arbūzuose labai daug vandens, maistinių medžiagų ir antioksidantų. Be to, arbūzuose daug likopeno – labai naudingo antioksidanto.
13. ALYVUOGĖS
Taip, alyvuogė – tai vaisius.
Alyvuogės yra puikus vitamino E, geležies, vario ir kalcio šaltinis.
Jose taip pat gausu antioksidantų, kurie dėl savo anti-uždegiminių savybių gali apsaugoti nuo širdies bei kepenų ligų (54, 55, 56).
Alyvuogės, taip pat kaip ir avokadai, turi oleino rūgšties, kuri yra naudinga širdžiai bei galimai vėžio prevencijai (57, 58).
Galiausiai, remiantis moksliniais tyrimais su gyvūnais, alyvuogėse esantys augaliniai junginiai siejami su sumažėjusia osteoporozės rizika (59).
Osteoporozė – tai kaulų liga, kuri pasižymi kaulų tankio mažėjimu, maža kauline mase, kaulų trapumu. Dažnai vadinama „tyliąja epidemija“, nes pats kaulų retėjimas nejuntamas. Simptomai – skausmas, kaulų lūžiai net dėl menkų traumų – pasireiškia tik ligai progresavus. Dažniausiai serga vyresnio amžiaus žmonės, ypač moterys.
Įsiminkite: alyvuogės aprūpina organizmą įvairiais vitaminais, mineralais bei antioksidantais. Pastarieji gali sumažinti širdies ligų, vėžio ir osteoporozės riziką.
14. GERVUOGĖS
Gervuogė – dar vienas nepaprastai sveikas vaisius, praturtintas vitaminais, mineralais, skaidulomis bei antioksidantais.
Gervuogėse daug vitamino C ir K bei mangano. Ne ką mažiau svarbu tai, jog gervuogėse yra ypač daug skaidulų (60).
Be to, gervuogėse esantys antioksidantai gali sumažinti organizmo uždegiminius procesus bei arterijų senėjimą. Abi sąlygos gali padėti išvengti lėtinių ligų, tokių kaip širdies ligos bei vėžys (37, 61).
Įsiminkite: gervuogės yra puikus naudingų maistinių medžiagų bei augalinių junginių šaltinis. Gervuogės turi antioksidacinių bei anti-uždegiminių savybių, kurios gali sumažinti lėtinių ligų riziką.
15. APELSINAI
Apelsinas – bene populiariausias vaisius pasaulyje. Dar dabar jaučiu tą nuostabų apelsinų kvapą ir skonį.
Suvalgydami po vieną vidutinio dydžio apelsiną per dieną gausite nemažai vitamino C ir kalio. Be to, apelsinai yra puikus B grupės vitaminų šaltinis (62).
Apelsinuose esantys augaliniai junginiai yra atsakingi už daugelį šių vaisių teigiamų savybių sveikatai. Tie junginiai – tai flavonoidai, karotenoidai ir citrinų rūgštis.
Apelsinai yra labai panašūs į citrinas dėl abiejuose vaisiuose esančio gausaus vitamino C kiekio bei citrinų rūgšties (65, 66).
Įsiminkite: apelsinai praturtinti svarbiais vitaminais, mineralais bei antioksidantais. Šios medžiagos gali sumažinti akmenų susidarymą inkstuose bei mažakraujystę.
16. BANANAI
Mūsų tinklaraštyje galite skaityti atskirą straipsnį apie bananus.
Bananuose gausu vitaminų ir mineralų, ypač kalio. Vidutinio dydžio bananas turi 12 % rekomenduojamos paros normos kalio (67).
Visgi, įdomiausia faktai apie bananus susiję su jų sunokimo lygiu:
- Žali bei neprinokę bananai turi daug krakmolo, kuris gali padėti kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje bei tiesiog suteikia sotumo jausmą (68).
- Prinokusiuose bananuose žymiai daugiau cukraus, o ne krakmolo.
Be to, bananuose yra pektino, kuris tai pat padeda kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje bei yra naudingas virškinimo sistemai (69, 70, 71).
Galiausiai, moksliniai tyrimai įrodė, jog bananai yra puikus energijos šaltinis prieš treniruotę dėl šiuose vaisiuose esančių angliavandenių ir mineralų (72).
Įsiminkite: bananuose yra keletas naudingų medžiagų ir augalinių junginių, pavyzdžiui krakmolo ir pektino. Bananai ypač tinka energijai prieš ar po treniruotės gauti, cukraus kiekio kraujyje kontrolei bei virškinimo sistemai.
17. VYNUOGĖS
Kalba eina apie raudonas ir violetines vynuoges.
Vynuogės yra labai sveikos. Jose ypač gausu antioksidantų.
Vynuogėse esantys antocianinai ir resveratrolis gali padėti sumažinti organizmo uždegimą (73, 74).
Be to, remiantis moksliniais tyrimais su gyvūnais, vynuogėse esantys augaliniai junginiai gali apsaugoti širdį, akis, sąnarius ir smegenis (75, 76, 77, 78, 79).
Įsiminkite: raudonose ir violetinėse vynuogėse gautu maistinių medžiagų bei augalinių junginių, galinčių sumažinti uždegimą bei įvairių ligų riziką.
18. GUAJAVA
Lietuviams neįprastas, bet nepaprastą maistinę vertę turintis vaisius.
Suvalgydami tik 28 gramus guajavos gausite net 107 % rekomenduojamos paros normos vitamino C (80).
Guajava taip pat turi (80):
- Folio rūgšties
- Kalio
- Mangano
- Skaidulų
- Vario
- Vitamino A
Guajavoje esantys antioksidantai gali apsaugoti nuo oksidacinės žalos ir atitinkamai lėtinių ligų (81, 82).
Be to, kaip ir obuoliuose bei bananuose, guajavoje gausu pektino, kuris naudingas virškinimui bei gali apsaugoti nuo gaubtinės žarnos vėžio (83).
Įsiminkite: guajavoje gausu vitaminų, mineralų, skaidulų ir antioksidantų. Visos šios medžiagos gali sumažinti uždegiminius procesus ir apsaugoti nuo įvairių vėžio formų.
19. PAPAJA
Dar vienas lietuviams neįprastas, tačiau labai sveikas vaisius.
Papajoje yra:
- Vitamino C
- Vitamino A
- Kalio
- Folio rūgšties
Be to, papajoje, kaip ir arbūzuose, yra likopeno (84).
- Likopeno vartojimas siejamas su sumažėjusia virškinimo sistemos vėžio rizika (52, 53).
- Likopeno turintys maisto produktai gali padėti sumažinti kraujo spaudimą ir cholesterolį (52).
Įdomiausia tai, jog moksiniai tyrimai įrodė, kad likopeną geriausiai organizmas pasisavina būtent iš papajos (85).
Taip pat yra įrodymų, jog papaja gali pagerinti virškinimą. Papajoje yra papaino – enzimo, padedančio lengviau suvirškinti baltymus (86).
Įsiminkite: papaja yra maistingas ir gausiai antiksidantų turintis vaisius. Valgydami papają galite pagerinti virškinimą.
20. VYŠNIOS
Labai skanus vaisius, ypač iš močiutės sodo!
Vyšniose gausu kalio, skaidulų ir vitamino C.
Taip pat jose yra antioksidantų – antocianinų ir karotenoidų, kurie gali sumažinti uždegiminius procesus ir kai kurių ligų riziką (87, 88).
Neįprasta vyšnių savybė – jose esantys melatoninas (89).
Melatoninas – tai hormonas, perduodantis smegenims informaciją, jog jau laikas miegoti. Melatoninas naudojamas gydant nemigą ir kitus miego sutrikimus (90).
Vienas mokslinis tyrimas priėjo išvados, jog vyšnių sultys padidino miego trukmę ir pagerino jo kokybę (91).
Įsiminkite: vyšniose gausu maistinių medžiagų ir antioksidantų. Jose taip pat yra melatonino, kuris gali pagerinti miego kokybę.
Ar reguliariai valgai bent 1 iš 20 vaisių? Jei taip, įvardink jį komentaruose 🙂
Avokadas
Martynai,
šaunus pasirinkimas!
obuolys
Good!
Avokadas , obuolys , bananas ,citrina.. .
Sveikinu su geru įpročiu!
Labai idomus straipsnis. Mano kasdieniai vaisiai: obuoliai, braškės, apelsinai ir citrinos :D. Valgau jų šiek tiwk per daug, bet nesinori mažint. 🙂
Ir nemažink 🙂 daug kas bijo, kad vaisiuose per daug cukraus. Jei 3 snikersų papildomai per dieną nesuvalgai, tikrai vaisių kiekio mažinti nereikia 🙂
Bet juk greitas cukrus nepanaudotas taps glikogenu otas i riebala bla bla bla 😀
Avokadas, alyvuogės, citriną, apelsinas, bananas, obuiliai
Net 6 vaisiai, smagu!
2 metus jau taip, nuo pirmadienio iki penktadienio butinai suvalgau y diena 3bananus 3 obuolius 3 apelsinus, ir dar dienos begija suvalgau tai kivi, mango, ananasas, nuo sedi bus ir papajus nes patiko, braskes, melynes, citrina.megstu ir galvoju ar ne per daug?
Labas, Vytautai. Ne, įprastu atveju ne per daug. Linkiu sėkmės.
is sio saraso reguliariai valgau-greifruktus,avokadus,obuolius,citrinas,apelsinus,bananus (kasdien po 1-2 ),vynuoges,granatus,mangus.reciau sezoninius ir egzotinius vaisius.ziema saldytas uogas.
Nieko sau ilgas racionas 🙂 pagirtina!
Granatas
Super! Vakar kaip tik žiūrėdamas filmą gliaudžiau granatas 😀 žiauriai skanus vaisius, tik darbo įdėti reikia 🙂
bananis
Bananai, granatai, greipfurtai 😋😊
Avokadas, apelsinai, citrina, arbuzai, braskes, melynes, bananai, obuoliai, vysnios ir megstu labai persimonus. Ar turi kokias geras savybes PERSIMONAI?
Sveiki,
kaip ir visi vaisiai – turi. Valgykite į sveikatą!
Pora obuoliu, banana ir puse citrinos tikrai valgau kazdien! Ir dievinu citrusinius vaisius☺
Super! 🙂
Greipfrutas, citrina ,avokadas, obuoliai, vasara arbuzas apelsinai.bananai:)
Obuoliai ir avokadai pas mane kiekviena diena. Greipfrutas dažnai mėgaujuosi citrina, mėlynės ,arbuzai, granatus labai mėgstu zinoma vasara braškės is tėvų daržo:)
Aiste,
super! 🙂
Bananai, obuoliai 😉
Sigita,
super 🙂
Praleidot kivi.Vitamino C bemaz daugiau nei citrinoj (nes juk ne pagal rugstuma matuojama), ir turi fermentu itin pagerinanciu virskinamojo trakto veikla 😉
Labas, Aivarai,
nesiginčysime 🙂 21 vaisius – kiwi!
Super! :))
Neisivaizduoju dienos be banano! 🙈 Taip pat reguliariai valgau melynes, ananasus. Ir dar labai megstu pamelo ir kivius 😊 ( nors jie cia nebuvo pamineti)
Super!
Ištikrųjų daugiau ar mažiau, tačiau visi vaisiai yra naudingi ir skanūs, išskyrus greipfrutus, aš jų niekaip neįveikiu, nes man jie kartūs, gal reiktų su medumi juos sutaisyti, medus irgi turi gerų savybių, o kalbant apie durianus, papajas ir guajavas jų iš viso dar neteko valgyti, aplamai dabar tik pirmą kartą apie juos kažką sužinojau, kad dar tokie yra 🙂
Gyvenu dėkingoje vietoje vaisiu atszvilgiu (Kalifornijoje) tad valgau sistemingai visus išskyrus granatos, spanguoles, durianus ir natūralias alyvuoges.
Labai naudinagas straipsnis. Dekui autoriams:). O saip kas dien valgu bananus (po keleta i diena), labai ju megstu. Taip pat bent po 2-3 kartus per savaite valgu obolius, avokadus, pomelo ir alyvoges. Siek tiek reciau valgu ananasus ir melionos. Vynoges ir arbuzuz vasaros sezona tik. O citrina tesiogiai ne valgu, bet isspaustasultys naudoiu dauk kur. Durianas esu ragaves pora kartu, jis tikrai idomus vaisus, visiskai nesultingas, suteikia sotumu jausmas.
Labas, valgai tikrai daug skirtingų vaisių – pagirtina!
Bet tai žiūrėk, dabar tie parduotuviniai vaisiai… Jie nieko verti. Gi kiek į juos ten švirkščia, leidžia, purškia tų visų nesąmonių. O iš “eko” parduotuvių nelabai ką ir nusipirksi,nes kainos nu tikrai neatitinka mūsų atlygio. Tai kaip čia gaunasi? Nori sveikiau,mokėk dvigubai, ar – suvalgęs vaisiaus iškart “prasitampyt” bėk?
Labas, Miliau. Nesutinku, jog parduotuviniai vaisiai yra nieko verti. Visų pirma, įvardinkim “visas tas nesąmones” – tai pesticidai. Jie naudojami auginant tiek ekologiškus, tiek prekybos centruose esančius vaisius. Pesticidų kiekį vaisiuose ir kituose maisto produktuose griežtai kontroliuoja ir tikrina atitinkamos institucijos. Labai abejoju ar šiuo atveju reikėtų jaudintis. Remiantis įvairiais moksliniais tyrimais, vaisių ir daržovių vartojimas, net ir esančių prekybos centruose, yra naudingas sveikatai. Pesticidų kiekis gali būti ženkliai sumažintas vaisius tinkamai plaunant.
Puiki informacija.
Obuolius ir bananus valgau praktiškai kasdien. Visi kiti – pagal sezoniškumą. Pasirodo parduotuvėse ir čiumpam. Dar paminėčiau persimonus, avokadus, šilauoges. Aišku, stengiamės valgyti daug ir sezoniškų LT užaugintų vaisių ir uogų. Juk kuo iš toliau atvežti, tuo labiau chemiškai apdoroti, pvz., imazalilu ir pan. Pagal galimybes perku ekologiškus, kai ką stengiuos išsiauginti pats. Jei iš parduotuvės -tenka atitinkamai pasiruošti juos valgymui (plauti, mirkyti, lupti ir pan.),
Labas, Romaldai, džiaugiuosi, jog straipsnis patiko ir dėkoju už komentarą bei jame pasidalintą patirtį 🙂 Linkiu sėkmės!